Vrchní soud rozhodne spor železničních dopravců o miliony korun

Vrchní soud v Praze bude rozhodovat o žalobě Leo Expressu na České dráhy - ty měly podle soukromého dopravce zneužít své dominantní postavení na hlavním koridoru do Ostravy mezi lety 2012 a 2014.

Původně Leo Express (LE) požadoval náhradu škody bezmála 419 milionů korun - tento nárok ale Městský soud v Praze loni v prosinci nepravomocně zamítl a nařídil LE zaplatit téměř 1,7 milionů korun jako náklady řízení Českým drahám.

Vzhledem k vysokému soudnímu poplatku vzala firma svou žalobu částečně zpět a svůj nárok snížila o téměř 385 milionů korun. Odvolala se také proti původnímu verdiktu. České dráhy ale se stáhnutím žaloby nesouhlasily a odvolaly se. Vrchní soud letos v listopadu rozhodl, že zpětvzetí žaloby platí - zbývá mu tak rozhodnout o podstatě sporu a zbývající částce necelých 34 milionech, kterou Leo Express požaduje.

Právě takzvané meritorní rozhodnutí podle Jana Fořta z Vrchního soudu bude reagovat na odvolání soukromého dopravce proti verdiktu pražského městského soudu. Ten původní žalobu zamítl pro nedostatek důkazů.

V žalobě společnost tvrdila, že České dráhy na trase Praha - Ostrava jezdily za podnákladové ceny. ČD tak podle Leo Expressu chtěly vytlačit konkurenci z trhu. Podle soukromého dopravce snížily České dráhy po vstupu konkurence ceny o více než 60 %, přestože předtím tvrdily, že je provoz ztrátový.

„ČD však nyní tvrdí, že ztrátu najednou nevykazují. Evropská komise prověřuje tento ekonomický zázrak a soud má na stole stejnou otázku,“ řekla v pátek České televizi Barbora Mičková ze společnosti Leo Express.

V listopadu se sporem začala zabývat také Evropská komise

Letos v listopadu se do sporu vložila i Evropská komise - která zkoumá, zda národní dopravce jezdil za podnákladové ceny. „Musíme podrobně prozkoumat obchodní praktiky společnosti České dráhy, abychom se ujistili, že nevytlačují konkurenty v neprospěch cestujících,“ uvedla dříve v tiskové zprávě eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise upozornila, že její krok nepředjímá výsledek vyšetřování. Kvůli vyšetřování komise letos v dubnu uskutečnila kontroly v prostorách ČD. České dráhy uvedly, že na vyšetřování budou s Komisí spolupracovat, nesouhlasí ale s tím, že by porušily pravidla.

„Trváme na tom, že k porušení zákona z naší strany nedošlo a jsme připraveni to EK dokladovat, stejně jako to činíme v případě šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS),“ řekl ČTK mluvčí drah Radek Joklík.

Soudy se ovšem budou železničními spory zabývat i nadále. Podobnou žalobu jako Leo Express podal i RegioJet, který na trasu Praha–Ostrava přišel v září 2011. Chce, aby mu České dráhy zaplatily jako náhradu údajné škody dokonce 700 milionů korun.