Policie na hranicích s Německem cvičně zavedla kontroly

Česká policie zahájila na hranicích s Německem další cvičení zaměřené na migraci. Přes 300 policistů na hraničních přechodech zavedlo namátkové kontroly, zřízeno bylo také registrační místo pro uprchlíky. Cvičení pokračuje přes noc i zítra. Další pak bude následovat po novém roce, tentokrát na česko-polské hranici.

Video Události
video

Události: Dvoudenní cvičení na česko-německé hranici

Cvičení začalo na základě fiktivního rozhodnutí ministra vnitra. Týká se 16 hraničních přechodů a 808 kilometrů česko-německé hranice. „Cílem cvičení je ověřit připravenost policie na rozhodnutí ministra vnitra o znovuzavedení kontrol na státních hranicích,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. 

Ministr vnitra ale může nařídit i ostrou akci. „Ministr vnitra může akci nařídit sám v případě mimořádné události, jako je třeba teroristický čin nebo živelní pohroma,“ dodává Milan Chovanec (ČSSD).

Například v Plzeňském kraji jsou kontroly na šesti bývalých hraničních přechodech. „Na stanovištích probíhají kontroly vytipovaných osob a vozidel s tím, že kolegové zjišťují, zda osoby splňují podmínky pobytu na území České republiky,“ vysvětluje policejní mluvčí Martina Korandová. Do té doby zkontrolovaná auta i cestující měli doklady v pořádku, policisté nezaznamenali ani žádné negativní reakce.

Na bývalém dálničním přechodu v Rozvadově je zhruba 20 policistů, kteří vybraná vozidla svádějí z dálnice na odpočívadlo. Spolupracují přitom i s německými policisty.

Policisté využívají také speciální vozidlo „schengenbus“. „Což je vozidlo vybavené speciálními přístroji, díky kterým mohou kolegové rozpoznat, zda jsou doklady padělané, či nikoliv,“ dodala Korandová.

Policie kontroluje řidiče na hranicích
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

V Aši policisté uzavřeli po 15:00 silnice ve směru z Německa a kontrolují doklady všech pasažérů v autech. Na hranici, jinak volně průjezdné, to vytváří několikasetmetrové fronty. Na hranici auta kontroluje asi desítka policistů včetně těžkooděnců. Mají k dispozici i mobilní buňku, kde mohou ověřovat doklady.

V Petrovicích v Ústeckém kraji zase odpoledne vzniklo stanové městečko, které má simulovat registrační místo pro uprchlíky. „Pakliže cizinec bude žádat o azyl v ČR, tak pojede do azylového zařízení v blízkosti. V případě, že nebude žádat o azyl, tak mu bude odepřen vstup,“ dodává ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Už loni proběhly kontroly na hranicích s Rakouskem 

České ozbrojené složky v loňském a letošním roce nacvičovaly ochranu hranic několikrát. První akce se konala na konci loňského září, kdy společně 800 vojáků a policistů kontrolovalo hranici s Rakouskem. Letos v březnu pak policisté opět na hranici s Rakouskem simulovali příchod většího množství uprchlíků. Zaměřili se na kontroly běženců a fungování registračních míst.

V dubnu asi 150 vojáků v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji prověřilo dojezdové časy k hranicím pro případ nenadálé krize. Zatím poslední cvičení bylo v září, kdy policisté zavedli namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem, Německem a Rakouskem.