Premiér pochválil Šlechtovou za čerpání evropských peněz, pracovat má na stavebním zákoně

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pochválil při páteční bilanční schůzce ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO) za úspěšné dočerpání peněz z evropských fondů, za nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který už je v souladu s pravidly EU, a za přípravu dotačních programů, které pomáhají regionálnímu rozvoji. 

Video Události
video

Události: Premiér chválil čerpání evropských dotací

Z období 2007 až 2013 se tak podle Sobotky podařilo využít až 96 procent evropských prostředků určených pro Česko. Stranou tedy zůstalo „jen“ zhruba 6,8 miliardy korun, ačkoliv se prognózovalo, že to může být až 100 miliard korun. Tato čtyři procenta byla podle premiéra negativně rozhodnuta ještě před nástupem jeho vlády. 

Sobotka vyzdvihl, že nové dotační tituly pomáhají obcím při rekonstrukci místních komunikací, při stavbě komunitních domů pro seniory a při bourání zdevastovaných budov. 

Za úkol pak dal ministryni „rozjezd čerpání evropských prostředků“, které jsou k dispozici v současném období, jež končí rokem 2020. Část by jich měla být využita už letos, s výrazným tempem čerpání pak počítá premiér v příštím roce.  

Video Bilance Ministerstva pro místní rozvoj
video

Bilance ministerstva pro místní rozvoj

Pochybnosti o stavební novele

Ministerstvo má také od premiéra za úkol dotáhnout novelu stavebního zákona a začít koncepčně chystat nový stavební zákon. 

Novela před nedávnem prošla ve sněmovně prvním čtením. Sejde se k ní ale zřejmě řada pozměňovacích návrhů. Výhrady k normě, která má především umožnit sloučení územního a stavebního řízení i řízení o posuzování vlivu staveb na životní prostředí, vyjadřuje také odborná veřejnost.

Velmi rezervovaně se k novele vyjádřila také viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková. Podle ní je potřeba sloučit všechna potřebná řízení, zahrnout do nich i vodohospodářské stavby, zastropovat lhůty pro vydávání rozhodnutí a zjednodušit dokumentaci. Podle komory by bylo ideální začít pracovat na novém stavebním zákoně. 

Ministerstvo se odvolá proti pokutě 500 tisíc 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v tomto týdnu uložil ministerstvu půlmilionovou pokutu za to, že zadalo aktualizaci Národního elektronického nástroje (NEN) pro zadávání veřejných zakázek v rozporu se zákonem bez předchozího uveřejnění. Tento nástroj už dříve kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, protože projekt nepřinesl plánovanou úsporu veřejných peněz.

Šlechtová uvedla, že ministerstvo obdrželo rozhodnutí antimonopolního úřadu 22. listopadu. Nesouhlasí s ním a do patnácti dnů proti němu podá rozklad. Proti posudku úřadu podá MMR svůj posudek, který vyznívá odlišně.  

Premiér chce dosáhnout toho, aby se NEN dál rozvíjel a aby účast v něm byla pro státní instituce povinná co nejdříve, ještě během mandátu této vlády. „Když už si ho vláda pořídila, je úkolem, aby ho využívalo co nejvíce státních subjektů,“ řekl. 

Další bilanční rozhovory budou pokračovat příští týden. Premiér se sejde s ministry obrany, vnitra, životního prostředí a vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem. Schůzky i nedávno ohlášenou výměnu ministrů zdravotnictví a pro lidská práva odůvodňuje snahou o větší dynamiku kabinetu.