Je čas na kontrolu komínů. Kvůli jejich závadám každoročně vyjíždí hasiči

Topná sezona je v plném proudu. Pro majitele domů tak nastal nejvyšší čas splnit zákonem danou povinnost a pozvat si kominíka. Ne pro štěstí, ale hlavně pro jistotu, že kvůli ucpanému komínu nevyhoří. Jenom ve Zlínském kraji hasiči počítají požáry kvůli zanedbaným komínům na desítky ročně.

Kouř z komína
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Kominík Tomáš Řehák má práci po celý rok, nejvíce času na střeše než na zemi ale tráví s blížící se zimou. Při středeční kontrolo doporučil zákazníkům, aby si pořídili kvalitnější nástavec na komín a ten stávající a navíc uvolněný raději sundali.

Zkontrolovat komín zvládl za necelou hodinu a poradil i, jak správně topit. „Je tu dehet ve formě strusky,  která ještě není úplně spečená, ale je to jenom kvůli tomu, že se kotel dusí. Takže to chce topit na vyšší teplotu, jinak to není taková katastrofa,“ okomentoval stav kontrolovaného komínu Řehák. 

Za nejvhodnější období pro kontrolu komínu se považuje jaro, tedy doba po ukončení topné sezony, a také doba před zahájením topení. Revizi musí dělat osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví.

Podle nové legislativy by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou do roka, pokud lidé topí pevnými palivy, pak je to třikrát do roka. Pro vlastníka, který provozuje spalinovou cestu v rozporu s tímto zákonem, je pokuta stanovena až na 100 tisíc korun.

Bez kontroly komínu člověk riskuje i pokutu 

Jen v loňském roce totiž podle zlínského mluvčího hasičů Libora Netopila vyjížděli hasiči k více jak čtyřiceti případům požárů sazí v komínech. Kdo si ani jedenkrát ročně kominíka nepozve, aby ušetřil, riskuje požár, ale i to, že mu hasiči udělí až 25tisícovou pokutu.

Podle dat pojišťovny Generali závady na topení a komínech způsobí až třetinu požárů domácností a budov. Pokud se v případech pojistného plnění zjistí, že komín či jiné spalinové cesty nebyly řádně udržovány a právě z tohoto důvodu vznikla škoda, má pojišťovna právo plnění zkrátit, či dokonce odmítnout. Podobné údaje potvrzují i další pojišťovny v Česku.

„Během loňské topné sezony došlo k více než 770 požárům komínů a valná většina z nich byla způsobena vznícením sazí. Z toho jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a to je skutečnost, kterou by lidé neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že ke dvěma třetinám úmrtí při požárech dochází právě při požárech v domácnostech,“ uvedla v říjnu tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.