Okamurovo hnutí chce získat 10 procent hlasů a podílet se na vládě

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) chce příští rok ve sněmovních volbách získat až deset procent hlasů, aby mělo šanci podílet se na jednáních o nové vládě. Během celostátní konference hnutí to řekl jeho předseda Tomio Okamura. Výsledek letošních krajských voleb, kdy hnutí získalo zastupitele v deseti ze 13 krajů, Okamura při projevu na konferenci označil za „relativně dobrý úspěch“.

Tomio Okamura během celostátní konference SPD
Zdroj: ČT24

„Co se týče sněmovních voleb, očekáváme, že by ten výsledek mohl být mezi osmi a deseti procenty. Je to z toho důvodu, že v době krajských voleb kvůli mediální blokádě a cenzuře od mainstreamových médií značná část občanů ani neznala naše hnutí Svoboda a přímá demokracie. Krajské volby tuto informovanost zásadním způsobem posunuly,“ řekl Okamura. Celostátní výsledek SPD v krajských volbách se pohyboval kolem pěti procent, obdobnou podporu přisuzují straně i aktuální průzkumy veřejného mínění.

„Musíme usilovat o dvouciferný výsledek, protože to nám dává velkou šanci být partnerem v koaličních jednáních, a to znamená prosadit náš koaliční program,“ řekl Okamura. Připomněl, že se SPD podařilo dostat do vládní koalice v Ústeckém kraji, kde do koaliční smlouvy prosadila zákaz přijímání migrantů na území kraje a vytvoření návrhu zákona o přímé volbě a odvolatelnosti starostů a hejtmanů.

SPD chce kandidovat samostatně

Okamura v projevu k delegátům sjezdu uvedl, že sněmovní volby na podzim příštího roku budou pro SPD klíčové. „Je to poslední moment, kdy můžeme čekat důvěru našich občanů. Pokud neuspějeme, tak vyroste v České republice jiná alternativa a naše hnutí skončí,“ varoval.

Na rozdíl od letošních krajských voleb, v nichž SPD kandidovala v koalici se Stranou práv občanů (SPO), se bude Okamurovo hnutí příští rok o hlasy ucházet samostatně. „Hnutí bude v těchto volbách kandidovat samostatně a volebním lídrem bude předseda hnutí Tomio Okamura,“ uvádí se v závěrečném prohlášení konference.

Podle Okamury k rozhodnutí o samostatné kandidatuře přispěla skutečnost, že koalice dvou stran by pro vstup do sněmovny musela získat nejméně deset procent hlasů. Podle něj se ale SPD nebrání tomu, aby na její kandidátce byly osobnosti, které nejsou členy hnutí.

SPD na konferenci nejednala o kandidátovi do prezidentských voleb. Podle Okamury se hnutí rozhodne, zda představí vlastního kandidáta, nebo podpoří jiného, až příští rok na jaře.