Aprílové počasí na sklonku podzimu. Teploty, které vyletěly, zase spadnou k nule

Horská dráha by mohla závidět letošnímu podzimnímu počasí. Prudké změny, které začaly již v říjnu, budou pokračovat nejméně do poslední adventní neděle. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který vydal Český hydrometeorologický ústav. Po aktuálním teplém období se ochladí, týden před Vánoci by ale teploty zase mohly začít stoupat. Zejména na horách by ale mělo být dostatečně chladno, aby se udržel sníh. Srážková předpověď navíc dává naději, že ho bude přibývat.

Zdroj: Facebook Počasí ČT/Iveta Špičáková

Příští čtyři týdny budou jako celek teplotně průměrné a srážkově nadprůměrné. Jednotlivé týdny se však budou lišit. Meteorologové jsou si téměř jisti, že ve čtvrtém listopadovém týdnu (od 21. 11.) bude nadprůměrné teplo. V dalších třech týdnech potom budou teploty patrně odpovídat dlouhodobému průměru. Ten však na přelomu listopadu a prosince postupně klesá, takže by se v řeči absolutních čísel mělo průběžně ochlazovat.

Při ohlédnutí za posledními dvěma měsíci je patrné, že křivka průměrných týdenních teplot připomíná horskou dráhu. Zatímco na počátku října již na horách řádně nasněžilo, poté přišlo oteplení, průměrné teploty se pohybovaly kolem deseti stupňů Celsia. Na přelomu října a listopadu se zase začalo rychle ochlazovat, v minulém týdnu klesly teplotní průměry k nule, jen aby od středy následovalo další prudké oteplení. Následovat by měl návrat k nule. Ačkoli dlouhodobý výhled ještě nedosahuje až k Vánocům, naznačili meteorologové, že by poslední adventní víkend mohl přinést další zvrat a po něm následovat další oteplení. Teploty by ale měly zůstat na dlouhodobém průměru, tj. zhruba v rozmezí mezi -3 a +2 stupni Celsia.

Nadcházející týden bude podle meteorologů také nejsušší z období, kterého se dlouhodobý výhled týká. Další tři týdny bude srážek nadprůměrné nebo průměrné množství. „Vzhledem k předpokládaným teplotám by měl na horách během první poloviny prosince přibývat sníh,“ uvedl ČHMÚ.

Průměrná teplota pro období od 21. listopadu do 18. prosince je 0,8 stupně Celsia nad nulou a průměrný objem srážek 41 milimetrů, tedy 41 litrů na metr čtvereční. Nejchladnější byl rok 1998, kdy průměrná teplota v daném období dosahovala minus tří stupňů. Naopak nejteplejší byl rok 2006 s průměrem 5,6 stupně.