Soud zamítl žalobu advokáta Halbicha. Žádal 17 milionů v kauze Lidový dům

Soud nepřiznal právníkovi Václavu Halbichovi nárok na 17 milionů korun za zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům, který je sídlem strany. Verdikt není pravomocný. Rozhodnutí vydal Obvodní soud pro Prahu 1, který odmítl Halbichovu žalobu. Halbich se domáhá peněz od sociální demokracie a od společnosti Alba, které postoupil svou pohledávku vůči ČSSD jeho někdejší kolega Zdeněk Altner.

Justice projednává žalobu bývalého notáře Václava Halbicha od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Altner, jenž v pondělí zemřel, v případu vystupoval jako svědek a Halbichovy zásluhy popíral. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace. I prezident Miloš Zeman, tehdejší předseda ČSSD, uvedl, že pro něj byl jediným partnerem Altner. Jiní svědci však Halbicha podpořili.

Zdeněk Altner letos na ČSSD vysoudil za právní služby 338 milionů korun, pohledávka se nyní stane součástí dědického řízení. Ve sporu s Halbichem argumentuje sociální demokracie mimo jiné tím, že většinu peněz určených na odměnu pro advokáty složila už před lety do soudní úschovy, protože nebylo zřejmé, komu je má vyplatit.

„Žalobce není věřitelem ČSSD, a to je důvod, proč žalobě nelze vyhovět,“ konstatovala soudkyně Hana Marsová. Mandátní smlouvu o zastupování ve sporu o sídlo ČSSD podepsal tehdejší předseda strany a současný prezident Miloš Zeman se zesnulým právníkem Altnerem.

Halbich ovšem tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil společně s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem a že za práci nedostal zaplaceno. Zeman před soudem už dříve vypověděl, že pro něj byl jediným partnerem Altner. O žádné dohodě s Halbichem prý nevěděl.

Prezident lže, napsal Halbich v prohlášení

Podle soudkyně vznikly práva a povinnosti včetně nároku na odměnu pouze mezi stranami mandátní smlouvy, tedy mezi ČSSD a Altnerem. Dohoda o přistoupení ke smlouvě mezi Altnerem, Halbichem a Hájkem na tom nic nezměnila.

„Závěr o právu na odměnu nelze učinit ani z obsahu mandátní smlouvy, ani z vůle stran, které mandátní smlouvu uzavřely,“ konstatovala. Právní úkon, tedy uzavření smlouvy, je podle soudkyně nutné posuzovat k době, kdy byl učiněn, tedy k roku 1997. Následný vývoj podle ní nemůže napravit nebo změnit obsah vůle vyjádřené k datu uzavření smlouvy.

Halbich se z úterního jednání omluvil, jeho závěrečný návrh přečetla soudkyně. „Altner tři roky nehnul prstem, vše jsme udělali Hájek a já. Věděli jsme, že jako právník je naprosto nepoužitelný,“ uvedl v něm.

Halbich také napsal, že nejen Altner, ale i Zeman ve svých výpovědích lhali. „Jeho výpověď mě překvapila, osobní averzi vůči mně nemůže mít. Byl jsem zapleten do prezidentovy politické hry, role fackovacího panáka se mi vůbec nelíbí,“ uvedl na adresu hlavy státu.