Grandi Stazioni podala žalobu kvůli zrušenému pronájmu hlavního nádraží

Společnost Grandi Stazioni, která přišla o očekávaný dlouhodobý pronájem pražského hlavního nádraží, podala žalobu na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Chce za ukončení nájmu na nádraží finanční kompenzaci. Informaci ČT potvrdila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Grandi Stazioni na dotaz ČTK uvedla, že se ke kauze nebude vyjadřovat.

Částka, kterou po státní SŽDC požaduje italská společnost, se pohybuje ve výši stovek milionů korun, uvedla mluvčí správy železnic.

O odškodnění za ukončení nájmu hovořili představitelé Grandi Stazioni ještě předtím, než SŽDC oznámila své rozhodnutí. Ředitel italské společnosti Andrea Odoardi v rozhovoru pro server iHNED.cz hovořil o miliardě korun. Generální ředitel SŽDC Pavel Surý uvedl, že je železniční správa připravena „firmě Grandi Stazioni uhradit technické zhodnocení majetku po odpisech“.

SŽDC neprodloužila Grandi Stazioni pronájem hlavního nádraží o 30 let, protože včas neskončila oprava historické nádražní budovy. Právě za opravy nádraží měl být dlouhodobý nájem odměnou. Nadále chce nádraží provozovat SŽDC sama.

Grandi Stazioni vysvětlovala zpoždění oprav secesní Fantovy budovy jejím nečekaně špatným stavem. „Špatný stav Fantovy budovy je jednoznačně zaviněn jejím vlastníkem, který nechal budovu chátrat desítky let v rozporu s povinnostmi, které mu ukládá zákon o památkové péči,“ uvedla italská společnost.

Smlouva, kterou uzavřela Grandi Stazioni s Českými drahami (od nich převzala SŽDC vlastnictví většiny nádraží letos v létě), původně předpokládala, že italská společnost do roku 2013 rekonstruuje celé hlavní nádraží, resp. části, jež patří ČD. Tedy zejména novou odbavovací halu a historickou secesní Fantovu budovu.

Zatímco však rekonstruovanou odbavovací halu v roce 2011 slavnostně otevřeli prezidenti Česka a Itálie, práce na staré budově probíhaly pozvolna a první opravy fasády začaly až letos na jaře