Lepší prostředí v nemocnicích může podle psychologů urychlit léčbu

Víc než 10 miliard korun plánuje do roku 2020 investovat ministerstvo zdravotnictví do oprav fakultních nemocnic a dalších specializovaných pracovišť. Desítkami milionů zdravotnická zařízení podpoří také kraje. Rekonstrukce znamenají nejen nutné opravy a zkvalitnění péče, ale také zlepšení prostředí, v němž pacienti i personál tráví čas. To podle psychologů může významně ovlivnit proces uzdravování.

Video Události
video

Události: Opravené nemocnice prospívají pacientům

Rekonstrukce porodnice a gynekologického oddělení v pražské Thomayerově nemocnici skončila letos v březnu. Všechno září novotou. „Když jsem před pěti lety nastupovala, tak to bylo prostředí ponuré, tmavé, z doby 70. let minulého století,“ srovnala zdravotní sestra Václava Braunová.

Na třicetimilionovou přestavbu se složily nemocnice a ministerstvo zdravotnictví. V Thomayerově nemocnici aktuálně rekonstruují také revmatologické oddělení a prostory pro rehabilitace. Do Vánoc chtějí mít hotovo. Pak hodlají přestavět další areály.

Omalovaný Motol

Ne všude mají na rekonstrukce peníze. Některé nemocnice se stres pacientů, především těch dětských, snaží zmírnit také výzdobou. Příkladem je oddělení motolské ortopedie, kde obrázky atletů na zdech pomáhají dětem i při rehabilitaci.

O výzdobu v Motole se postaral výtvarník Libor Škrlík díky nadačnímu fondu Zdeňky Žádníkové. Spolupracoval při tom s atletickým svazem, fyzioterapeuty i samotnými pacienty. „Samozřejmě sonduju. Seděla tu taková pubertální holčička, pořád mobil na uchu a nic. A po třech dnech řekla, že to je pěkné. Tak mě to potěšilo,“ vzpomněl si Škrlík.

Dětská ortopedie je už 29. oddělením, které Libor Škrlík v motolské nemocnici rozzářil barvami. Jeho rukopis už nesou třeba i porodní sály, čekárny, kartotéky nebo i prostory tělocvičny a vodoléčby.

Pěkné prostředí má vliv nejenom na duševní stav pacientů, ale i na rychlost jejich uzdravování. „Když srovnám různá oddělení, na která chodím, a některá opravdu vypadají jako za krále Klacka, tak chápu, tak věřím, že rozpoložení lidí tam nebude moc dobré,“ podotknul nemocniční kaplan Thomayerovy nemocnice Michal Balek. Podle něj je ale nejdůležitější přístup personálu. Sebekrásnější prostředí ho nikdy nenahradí.