Většina nových hejtmanů počítá s tím, že porostou platy v krajských nemocnicích

Podle průzkumu České televize počítají téměř všechny nové krajské koalice s tím, že od nového roku zvýší platy ve svých nemocnicích o 10 procent. Zvýšení platů nemůže garantovat pouze Olomoucký kraj. Ten totiž žádné své nemocnice nespravuje. Úhradová vyhláška, kterou na začátku týdne vydal ministr zdravotnictví, se zvýšením platů počítá.

Video Události
video

Sestrám i lékařům v krajských nemocnicích mají platy vzrůst o deset procent

Zatímco ve státních a fakultních nemocnicích mají lékaři i zdravotní sestry zvýšení platů zajištěné platovými tabulkami, ve většině krajských zdravotnických zařízení ale vláda vyšší platy garantovat nemůže.

Zaručit, že půjdou peníze skutečně na platy, mělo memorandum, které za kraje v září podepsal tehdejší šéf asociace krajů Michal Hašek s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Jenže po volbách se většina krajských rad změnila a ty nové teprve postupně vznikají.

Česká televize ale zjistila, že s desetiprocentním zvýšením platů počítají téměř všechny nové koalice, které po krajských volbách postupně vznikají. „Je naším cílem, aby nemocnice tento výkon měly a mohly zvyšovat platy,“ uvedl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Krajská zdravotní si ze svého provozu určitě ušetří, aby mohla svým zaměstnancům přidat,“ dodává dosluhující hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Ministerstvo zdravotnictví vydalo zmíněnou úhradovou vyhlášku tento týden: „Počítá se zhruba sedmi miliardami korun navíc, což na platy všech zdravotníků stačí,“ tvrdí ministr Němeček. 

A také další kraje se zvýšením platů počítají: „My se skutečně cítíme zavázáni podepsáním toho memoranda,“ upozorňuje jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). „S navýšením platů zdravotnického personálu samozřejmě počítám. A pokud jsem správně informován, obsahuje ho už i návrh rozpočtu na příští rok,“ dodává hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Platy ve státních nemocnicích zůstanou vyšší 

Přidáno by tak měli dostat i lékaři a sestry v prachatické nemocnici: třeba u sester je teď průměrný plat asi 20 tisíc korun, od nového roku by se měl o dva tisíce zvýšit. Vedení nemocnice, která je blízko hranic s Německem, tak chce zbrzdit odchody zdravotníků do zahraničí. „Odchází zejména střední zdravotnický personál, sestry, a nelze se jim ani divit, když nástupní plat kousek přes hranice je kolem dvou tisíc euro,“ uvádí ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. 

Platy lékařů ve státních a v krajských nemocnicích se ale i tak budou dál výrazně lišit. Zatímco ve státní nemocnici si loni lékař včetně přesčasů v průměru vydělal přes 66 tisíc, v krajské nebo soukromé nemocnici to bylo o 7500 korun méně.

Platy lékařů ve státních nemocnicích vyšší
Zdroj: ČT24

Pro upřesnění: zdravotníkům mají od ledna vzrůst o 10 % jen základní platy. U lékařů se letos průměrný plat ve státních a fakultních nemocnicích přehoupl přes 36 tisíc korun. Od ledna by tak měli doktoři dostávat zhruba o 3600 korun víc. Zbytek tvoří přesčasy a další příplatky. 

U zdravotních sester ve státních nemocnicích představuje základní průměrný plat zhruba 19 960 korun, od ledna by měl vzrůst na necelých 21 tisíc.

Úhradová vyhláška slibuje nemocnicím miliardy navíc 

Úhradová vyhláška na rok 2017 rozdělí lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče o 13 miliard korun více než v letošním roce. Nemocnice z toho dostanou 7,5 miliardy korun. Celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění by pak měly činit 274,2 miliardy korun.

Více peněz ve zdravotnictví bude mimo jiné kvůli tomu, že vláda potřetí v řadě rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce. Příští rok stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos.