Muž odsouzený před 13 lety za vraždu si stěžuje u ÚS. Žádá obnovu procesu

Aleš Provazník, odsouzený v roce 2003 za vraždu šestnáctileté dívky z Rumburku, si stěžuje u Ústavního soudu a žádá obnovu procesu. Provazník strávil 10 let ve vězení a dva a půl roku v ústavní sexuologické léčbě. Provazník vinu od začátku odmítá a tvrdí, že je nevinný.

Aleš Provazník před soudem v roce 2003
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Provazník se o znovuotevření případu snaží už několik let. V roce 2005 obhajoba přišla s novým svědkem, ale ústecký krajský soud obnovu řízení odmítl. Stejně rozhodl i letos v červnu, kdy muž o znovuotevření žádal na základě nového znaleckého posudku o DNA. Provazník neuspěl ani se stížností proti tomuto usnesení, kterou se zabýval Vrchní soud v Praze. Nyní se kvůli obnově procesu obrátil na Ústavní soud.

Případ se stal v roce 2003, kdy kriminalisté obvinili ze surové vraždy šestnáctileté dívky z Rumburku tehdy devatenáctiletého Aleše Provazníka. Krajský soud v Ústí nad Labem muže později poslal do vězení na 12,5 roku. Tento rozsudek potvrdil i vrchní soud.

Případ Aleše Provazníka zařadila organizace Iuridicum Remedium do projektu Nevina, který vychází z obdobných projektů ve Spojených státech. Jejich cílem je náprava justičních omylů zejména s pomocí nových metod, typicky právě analýz DNA.