Z vězení propustili zakladatele vytunelovaného H-Systemu. Zbývá mu zaplatit tři čtvrtě miliardy

Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka si odpykal celý tresty a po 12 letech byl propuštěn z vězení. Byl odsouzen také k zaplacení pohledávek poškozených klientů H-Systemu. Zaplatit mu podle senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který se v případu angažuje, zbývá zhruba tři čtvrtě miliardy korun.

Video Události
video

Události ČT: Zakladatel vytunelovaného H-Systemu na svobodě. Věřitelům stále dluží několik set milionů korun

Petr Smetka po svém propuštění řekl, že poškozeným se už peníze mohly vrátit, pokud by byl konkurz prováděn řádně a majetek H-Systemu prodán v dražbě, nikoli přímým prodejem za ceny několikanásobně nižší než tržní. „Určitě se do toho zapojím,“ uvedl mimo jiné na dotaz ČTK, zda se například připojí k trestním oznámením senátora Jiřího Čunka na konkurzní správce.

Čunek zmínil, že dluh mohl být umořen už jenom prodejem stavebního pozemku v Lichocevsi, který byl konkurzním správcem prodán za 17 milionů korun, zatímco po šesti letech byla jeho třetina prodána novým vlastníkem za 420 milionů korun.

Jiří Čunek

Jiří Čunek

senátor

„Je zřejmé, že stát absolutně selhal, nic s tím nedělá, ale podobné konkurzy a podobný způsob se může opakovat, těch okradených může přibývat.“

Jiří Čunek

senátor

Konkurzní správci ale jakékoli pochybení odmítají. „Vždy se inzerovalo, vždy bylo dostatek času a prostoru, aby ten, kdo má opravdu zájem, nabídnul cenu. Vždy se prodávalo nejvyšší nabídce,“ uvedl hlavní správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport.

Video Studio ČT24
video

Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka je na svobodě

Konkurzní správkyně Iva Ištvánková Fialová zase před časem řekla ČTK, že při zpeněžování postupovala v souladu s právními předpisy a za dohledu konkurzního soudu a věřitelského výboru.„Z došlých nabídek byl za účasti věřitelského výboru vybrán a odsouhlasen jak kupující, tak kupní cena, jež byla nejvyšší nabídkou k tomuto majetku,“ uvedla k ceně jednoho z domů ve Velkých Přílepech, který prodala za 1,47 milionu korun firmě CIB Property, jež jej letos přeprodala za 5,7 milionu korun. 

Od některých klientů H-Systemu ale zaznívá nevole. „Jasně jsme viděli, že v konkurzu potom zbyly všechny majetky, které byly rozkrádány bohužel až po tom, co byl pan Smetka zavřený,“ tvrdí jeden z klientů Martin Junek. Jemu a dalším členům stavebního družstva Svatopluk se podařilo domy v Horoměřicích nedaleko Prahy dostavět. Jejich domy jsou ale součástí konkurzu.

Smetka se hájil, že mu jen nevyšel podnikatelský záměr

V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 zájemců o byt či dům o více než 980 milionů korun. Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, přičemž stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Smetka byl odsouzen za podvod, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Vinu uznává jen v tom, že se dopustil porušování povinností při správě cizího majetku, nikoli za podvod. Hájil se i tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr.

„Bylo prokázáno všemi stupni soudů, včetně Ústavního soudu, že se Petr Smetka dopustil obřího podvodu,“ upozorňuje právní zástupkyně věřitelů společnosti H-System Hana Marvanová.

Za mříže nastoupil Smetka v září 2006. V letech 2000 až 2002 byl ale zhruba dva roky ve vazbě, která se do doby výkonu trestu započítává. 

„Já svoji vinu cítím a měl jsem si odsedět určité roky. Neměl jsem si odsedět 12 let,“ prohlásil. Obvodní soud pro Prahu 4 celkem šestkrát vyhověl v uplynulých letech Smetkově žádosti o podmínečné propuštění, Městský soud v Praze to ale zamítl, naposledy loni.