Města musí od listopadu přidat úředníkům. Mnohým na to nevychází rozpočet

Řadě profesí od prvního listopadu stoupnou platy. O čtyřprocentním růstu tarifů vláda rozhodla už v září. Přidáno dostanou státní úředníci, vojáci, policisti nebo hasiči. Od ledna si víc vydělají i lékaři a zdravotní sestry. Svým zaměstnancům musí přidat také města a obce. Právě radnice se proti zvýšení ohrazují. Peníze totiž musí najít ještě v letošním rozpočtu, což je výdaj, se kterým nepočítaly.

Video Zvýšení platu úředníkům
video

Jiránek: Města platí úředníky, které by měl platit stát

Zdroj: ČT24

Třeba v Berouně plat poroste necelým dvěma stovkám úředníků v průměru o 800 korun. Za listopad a prosinec tak musí město najít přes 300 tisíc. „Byl jsem na to trochu připravený, protože jsem doufal, že by k tomu mohlo dojít. Nicméně budu muset požádat zastupitelstvo o navýšení,“ komentoval situaci tajemník Městského úřadu Beroun Jiří Chalupecký.

Část činnosti, jako je například správa registru vozidel, přitom obce dělají pro stát. Podle Svazu měst a obcí by proto měla vláda samosprávám přispět. „Města namísto toho, aby dělala chodníky nebo aby lépe vybavila mateřské školy, musí platit úředníky, které by měl platit stát,“ míní výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

Marksová: Finanční podpora od státu, ale ne pro všechna města

Svaz proto navrhuje změnu Ústavy tak, aby rozhodnutí o zvýšení platů šlo ruku v ruce s finanční podporou od státu.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová tento krok podporuje. „Někdy je ale také třeba se podívat, za co přesně samosprávy finanční prostředky vydávají,“ vysvětlila.

Protože se obce o změně dozvěděly pozdě, musí některé škrtat v provozních výdajích. Místo na odměny tak peníze poputují na povinné zvýšení mezd.