Dvanáct velkých prodejců o svátku nezavřelo. Hrozí jim pokuta

Dvanáct prodejců porušilo zákon, když o státním svátku neuzavřelo své provozovny. Z poloviny šlo o autobazary, bazary či secondhandy. Uvedla to Česká obchodní inspekce. ČOI kvůli dodržování otevírací doby obchodů o svátcích provedla 429 kontrol. Zákaz prodeje ve větších obchodech během sedmi státních svátků v roce se v pátek uplatnil v praxi poprvé. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Video Události
video

Události: Velké obchody měly zavřeno

Bazary podle zákona mají mít o vybraných svátcích zavřeno bez ohledu na plochu obchodu. Které provozovny zákon porušily, nechtěla inspekce sdělit.

Řada obchodníků registrovala v souvislosti se zavřením kamenných prodejen kvůli státnímu svátku mírně vyšší zájem o nakupování ve svých e-shopech. Zároveň ale někteří uvedli, že očekávají kvůli zavřeným prodejnám pokles tržeb. Vyplývá to z vyjádření obchodníků pro ČTK. 

„Počet nákupů, které si v pátek zákazníci objednali, byl u nás o něco větší, než je obvyklé. Nicméně se domníváme, že mediální pokrytí tématu bylo silné, takže zákazníci, kteří jsou zvyklí nakupovat v kamenných obchodech, o zavření obchodů věděli a nakoupili si s předstihem off-line,“ uvedla Michala Gregorová z e-shopu s potravinami Rohlik.cz.

I podle mluvčí Euronics Lenky Mastešové se velká část zákazníků na svátek přesunula na e-shop euronics.cz a nakupuje tam s možností využití doručení domů nebo osobního odběru zdarma na prodejnách. Euronics má podle ní většinu prodejen na svátek zavřenou. U těch, na které se zákon nevztahuje, respektuje nařízení obchodních center, ve kterých se prodejny nacházejí.

Naopak podle ředitelky komunikace Kasa.cz jsou tržby v porovnání s jinými dny standardní. „Lidé využívají nákup v e-shopu jako alternativu k zavřeným prodejnám. Velkou roli hraje počasí a také to, jak se lidé rozhodnou prodloužený víkend trávit,“ uvedla.

Pokles návštěvníků o padesát procent pak odhaduje kvůli svátku ředitel nákupního centra na česko-rakouské hranici Freeport Fashion Outletu v Hatích na Znojemsku Jan Procházka. Před rokem jich do centra zavítalo zhruba deset tisíc.

Přitom právě ve státní svátky a během víkendů generuje centrum podle něj rozhodující část veškerých tržeb. Z celkových 74 jsou podle něj zavřeny na dvě desítky větších prodejen v nákupním centru.

Otevřené zůstaly jen malé obchody 

Většina nákupních center zůstala sice otevřená, zákazníci ale mohli nakoupit jen v menších obchodech. Fungovala například síť malých prodejen Žabka. Pražské OC Arkády Pankrác se ve svátek nakupujícím uzavřelo.

Naopak nákupní centra Chodov a Černý Most zůstala otevřena. V pražském Palladiu byla zavřena zhruba pětina z celkového počtu tamních obchodů. Podle zjištění ČTK zůstal zavřený například supermarket Albert, obchody s oblečením C&A a Marks&Spencer, knihkupectví Neoluxor nebo drogerie DM.

Ztráta tržeb obchodníků kvůli zákazu prodeje o některých státních svátcích dosáhne ročně zhruba čtyř miliard korun, tvrdí Mezinárodní asociace nákupních center.