Za bombu v autobusu z Prahy do Varny policie navrhla obžalovat dva muže

Dva muže navrhla česká policie obžalovat kvůli nástražnému systému, který byl loni v květnu nalezen v autobusu na mezinárodní lince z Prahy do Varny. Oznámil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Zařízení policie našla v zavazadlovém prostoru na dálničním odpočívadle v Maďarsku. V autobusu cestovalo více než 30 lidí, zápalná směs nevybuchla jen náhodou.

Nástražný výbušný systém nalezený v autobusu z Prahy do Varny
Zdroj: Policie ČR

Muži byli obviněni z pokusu o obecné ohrožení, za což jim hrozí 8 až 15 let vězení. Policie v minulosti uvedla, že není jasný motiv, protože obvinění s detektivy nespolupracovali. Vyšetřovatelé se však domnívali, že by mohlo jít o konkurenční boj provozovatelů mezinárodní dopravy.

„Vyšetřování již bylo ukončeno a v minulých dnech byl spisový materiál předán na Městské státní zastupitelství v Praze s návrhem na podání obžaloby na dvě obviněné osoby,“ uvedl dnes Ibehej.

Návrh na podání obžaloby bez bližších podrobností potvrdila mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová. Státní zástupci teď budou rozhodovat, jestli případ pošlou k soudu. Kauzu také mohou vrátit policistům k došetření nebo rozhodnout jinak.

Autobus, ve kterém se našla bomba
Zdroj: Twitter

Nálož byla plně funkční

Policie muže obvinila loni v září, tedy čtyři měsíce po činu. Soud je poslal do vazby. Hlavním konstruktérem nástražného systému byl podle dřívějšího vyjádření detektivů muž z Ruska, který s dalším dosud neznámým člověkem naplnil pětilitrový plastový kanystr směsí benzinu a polystyrenu. Spouštěcím mechanismem se měla stát litrová plastová láhev naplněná stejnou směsí.

Ke šroubovacímu uzávěru láhve byly připojeny měděné dráty, jež sloužily jako roznětka. Součástí mechanismu byl digitální časovač a akumulátor. Nástražný systém byl podle policie plně funkční.

Druhý z obviněných podle policie koupil od údajného komplice pod smyšleným jménem místenku na autobusovou linku. Oba pak společně přinesli nástražný systém ve sportovní tašce. Jeden muž se vydal na cestu, v Brně vystoupil a tašku nechal v zavazadlovém prostoru.

Válka mezi dopravci?

Nástražný systém našel řidič poté, co se autobusem začal šířit zápach štiplavé látky. V zavazadlovém prostoru náhodně začala iniciace systému, směs však díky další náhodě nezačala hořet. Podle vyjádření policie by systém způsobil škody na majetku a ohrozil zdraví či životy cestujících.

Případu si hodně všímala bulharská a maďarská média, která spekulovala o tom, zda jde o válku mezi dopravci, jelikož stejné dopravní firmě po žhářském útoku shořel v Praze autobus o měsíc dříve. Zahraniční média se domnívala, že mohlo jít také o teroristický útok, což vyloučil maďarský protiteroristický útvar.