Nájemníci versus ČEZ. Prodáme vám byty, slíbila firma. Teď nabízí celé sídliště jedinému zájemci

V pražské Písnici se bouří místní obyvatelé proti firmě ČEZ. Ta chce prodat celé sídliště se sedmi sty padesáti byty ve výběrovém řízení. Oficiálně je cílem ČEZu dosáhnout co nejvyšší ceny. Reportérka pořadu Reportéři ČT však zjistila, že způsob, jakým chce polostátní energetická firma byty prodat, nemusí být pro ni nejvýhodnější. Nájemníkům navíc firma před třinácti lety slíbila, že jim byty prodá.

Video Reportéři ČT
video

Sídliště na prodej v Reportérech ČT

Zdroj: Reportéři ČT

Sídliště Písnice je ve srovnání s jinými sídlišti na první pohled příjemným a lukrativním místem k bydlení. Bylo postaveno v osmdesátých letech, domy tam nejsou natěsnané k sobě a celý komplex domů je tedy poměrně vzdušný. Pouhých sto padesát metrů odtud vznikne nová stanice metra D Písnice a od sídliště je průhled do nedaleké Modřanské rokle.

Podle mluvčího sdružení Moje Písnice chce ČEZ sídliště rychle a co nejlépe prodat. „Co se stane s lidmi, kteří zde bydlí, je jim srdečně jedno,“ říká mluvčí sdružení Ondřej Václavík.

Nájemníci: Nebudeme licitovat

Ovšem mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž tento postup hájí argumentem, že firma musí spravovat majetek tak, aby nepoškodila své akcionáře. Ti se podle něj pregnantně vyjádřili, že jakmile ČEZ neprodá sídliště za nejvyšší možnou cenu, budou firmu žalovat.

Jenže obyvatelé Písnice nechtějí o své byty licitovat. V roce 2003 je totiž ČEZ vyzval, aby založili bytová družstva, protože nechtěl prodávat byty jednotlivě. Nájemníci souhlasili s cenou, kterou ČEZ stanovil, a družstva založili. Jenže nakonec ČEZ družstvům oznámil, že se rozhodl od prodeje odstoupit.

Demonstrace na pražském sídlišti Písnice
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Lidé tehdy měli platit za byt hluboko pod tržní cenou, zhruba tři sta padesát tisíc korun. Objevil se ale jiný zájemce, Pražská správa nemovitostí, která nabídla vyšší cenu. „Byla o třicet procent vyšší a všichni právníci řekli, že pokud by vedení firmy rozhodlo prodat byty nájemníkům, téměř s jistotou by se vystavilo trestnímu stíhání. Tím se celý prodej zablokoval.“

Následovaly soudní tahanice, v nichž soudy daly za pravdu firmě ČEZ, že nájemníkům nemusí byty prodat. Z prvního pokusu o prodej tak definitivně sešlo.

„Většinu z nás tím ČEZ tehdy velmi poškodil, protože jsme kvůli nabídce narychlo sháněli peníze, prodávali auta, chalupy, či se dokonce zadlužovali,“ uvedla obyvatelka Písnice Magdaléna Vlková. „Určitě bychom byli přístupni dalšímu jednání o ceně bytů.“

Hypotéku na celé sídliště?

ČEZ teď vypsal novou soutěž, do které se může přihlásit kdokoli. Jejím cílem by mělo být prodat sídliště za tržní cenu. Podle ČEZu se nájemníci mohou zapojit do výběrového řízení a mohou se pokusit si byty koupit.

Jenže rozdíl mezi nabídkou prodeje v roce 2003 a 2016 je zásadní v tom, že zatímco v roce 2003 nabídl ČEZ nájemníkům, aby si založili bytová družstva po jednotlivých vchodech a sdružilo se třeba dvacet, třicet bytů, dnes se společnost ČEZ rozhodla prodat sídliště jako celek, včetně veřejného prostranství. „To znamená, že by se muselo dohodnout více než sedm set nájemníků na tom, jakou nabídku podají, což je zcela nereálné,“ míní Jiří Koubek, starosta městské části Praha-Libuš z TOP 09.

Zatímco Českou televizí oslovený náměstek ministra financí a člen dozorčí rady ČEZ Jiří Landa uvedl, že nájemníci by neměli svou šanci na koupi sídliště promarnit, lidé v Písnici to považují za naprosto nemožné.

Pražské sídliště Písnice
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

„Museli bychom složit odhadem miliardu a půl až dvě a to ani teoreticky nemůžeme dát dohromady,“ uvedl obyvatel sídliště Jiří Ondráček. „Hypotéku na celé sídliště nám žádná banka nedá.“

Sídliště se prodává jako celek včetně pozemků, na nichž se dá stavět. ČEZ obhajuje tento prodej tím, že celé sídliště dohromady prodá výhodněji, než kdyby je rozdělil na jednotlivé části. Jenže odborníci na podobné obchodní transakce s tím nesouhlasí. „Developeři takové množství majetku spíš rozdělují na nějaké funkční celky, které potom prodávají. Je otázka, jaký má smysl prodávat úplně celé sídliště dohromady,“ říká expert na veřejné zakázky Jiří Skuhrovec.

„Nejekonomičtější prodej takových nemovitostí je rozčlenit je a poté je jednotlivě nabídnout potenciálním zájemcům,“ potvrdil realitní odborník Tomáš Kučera.