Stát má pro obce 100 milionů korun na demolici vybydlených budov

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo dotaci na demolice chátrajících budov, které sloužily pro bydlení, rekreaci nebo jako ubytovací zařízení. Na příští rok na ně má stát připraveno víc než sto milionů korun. Žádat o peníze mohou obce se sociálně vyloučenými lokalitami.

Obce mohou získat tři sta tisíc až pět milionů korun, stát zaplatí až osmdesát procent nákladů na demolici. Čerpání peněz může být rozloženo do dvou let. Žádosti mohou radnice podávat do pátku 30. prosince. Podmínkou dotace je následná revitalizace prostoru, který demolicí vznikne. Na pozemku může obec také postavit objekt, který nebude sloužit sociálnímu bydlení, například školu, komunitní centrum nebo sportovní zařízení.

Cílem programu je připravit území tak, aby jej bylo možné využít v rozvoji obce, a zamezit tak vzniku oblastí se sociální segregací. „Nově je oprávněným žadatelem i obec spadající do správního obvodu obce s rozšířenou působností, kde se nachází sociálně vyloučená lokalita. Reagujeme tím na to, že ohniska sociálních problémů mohou zasáhnout i širší region,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z ANO.

V národních dotacích má ministerstvo pro místní rozvoj na rok 2017 připraveno celkem jednu miliardu a osmdesát milionů korun, což je zhruba o dvě stě milionů méně než pro rok 2016. Nejvíce, přes čtyři sta milionů, půjde na podporu bydlení pro sociálně ohrožené skupiny. Jde například o komunitní byty pro seniory nebo startovací byty pro děti z dětských domovů.