Více než tři tuny želé kuliček pro přípravu Bubble tea zadržela inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zadržela 3,5 tuny želé kuliček pro přípravu nápoje zvaného Bubble tea. Obsahovaly totiž přídatnou látku konjak označenou také jako E425, která může především dětem způsobit vážné zdravotní komplikace a nesmí být podle zákona v želé cukrovinkách obsažena.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Bubble tea je nápoj, který vznikl na Tchaj-wanu a říká se mu také perlivý nebo bublinkový čaj. Vyrábí se smícháním mléka s čajem, ovocným sirupem a cukrem. Nápoj se podává studený.

Právě ten s přidanými kuličkami s různou příchutí patří k oblíbeným. V zadrženém balení bylo jedenáct příchutí. Zásilku podle SZPI odeslala tchajwanská společnost Sun Yea International.

„S uvedenou zásilkou surovin nemáme nic společného. Tato zásilka není určena pro výrobu čaje Bubbleology. Kuličky do čajů Bubbleology dodává prověřený dodavatel, který je auditován přímo naší centrálou v Londýně. Se zmíněným dodavatelem jsme nikdy nebyli ani v kontaktu,“ uvedl manažer českého zastoupení značky Bubbleology Jaroslav Švadlenka. 

Konjak je látka, jež se podle webu www.zdravapotravina.cz využívá v potravinářství jako zahušťovadlo, želírující látka, emulgátor, stabilizátor nebo složka povrchových filmů. Přidává se do polévek, omáček, majonéz a džemů.