Nebezpečné přistání na Letišti Václava Havla. Boeing 737 málem zavadil křídly o ranvej

Přistání nadvakrát zažili v úterý cestující nízkonákladové aerolinky Air Horizont z Neapole do Prahy. Boeing 737 v nepříznivém počasí klesal k ranveji Letiště Václava Havla. Před dosednutím na zem se letadlo rozkolísalo, až se jeho křídla téměř dotkla přistávací dráhy. Poté pilot s letounem znovu vzlétl a napodruhé již bezpečně přistál. Celou událost ukazuje amatérské video.

Posádka letadla se v úterý potýkala nejen s intenzivním deštěm, ale hlavně s větrem, jehož rychlost nárazově dosahovala až 100 kilometrů za hodinu.

Pilot Českých aerolinií Stanislav Fiala pro server Aktuálně.cz uvedl, že viníkem byla zřejmě posádka. „To řízení bylo váhavé a letadlo letělo dost pomalu. Posádka podle mě byla málo zkušená,“ řekl. „Pilot si má včas uvědomit, že musí letadlo znovu zvednout,“ vysvětlil jeho druhý pokus.

Podle mluvčí Letiště Václava Havla Mariky Janouškové není přistání nadvakrát nic mimořádného. Video je prý navíc pořízeno z úhlu, který záběry dramatizuje. „Místo, ze kterého bylo video natočené, se nachází za kopečkem. Takže letadlo na něm vypadá, že letí mnohem níž,“ řekla.

Jak uvedl znalec, který nechtěl být jmenován, protože oficiálně nesmí poskytovat médiím informace, posádka nezvládla pravděpodobný poryv větru a nechala návětrné křídlo podfouknout. „Došlo proto k nadměrnému náklonu letounu doprava. Posádka ovšem reagovala správně a výchylky kormidel – křídélek – odpovídají vybrání tohoto náklonu,“ okomentoval video. „Nevypadá, že by škrtali levým křídlem o dráhu, ale rozhodně k tomu neměli daleko,“ dodal.