
Události ČT: Ztížily se podmínky pro povolení hlučné akce v nočních hodinách
Města a obce dosud mohly ve výjimečných případech posouvat hranici nočního klidu poměrně snadno. Žádost musela odsouhlasit rada. Nově však musí být akce zapsána v závazné vyhlášce.
Například na divadelním festivalu v Hradci Králové se ještě před pár dny lidé s hudbou v ulicích bavili i po desáté večer, teď musí město pro podobné akce připravit nové předpisy. „Velký problém by mohl být s akcemi, které vznikají spontánně a nelze předvídat, kdy se uskuteční, například nějaké sportovní vítězství,“ dodala mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.
Překážka spontánních akcí?
Podle Svazu měst a obcí přinese změna radnicím další komplikace a administrativu. „Souvisí to se svoláváním zastupitelstev,“ řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl s tím, že komplikace je i se specifikací těchto akcí.
Obec tak musí vždycky posoudit, jestli například pořádání nějakého malého ohňostroje je akce, která má celoobecní význam, zmínil Ondřej Mátl z odboru veřejné správy ministerstva vnitra. Města tak mohou buď zařadit akce do vyhlášky, nebo se obejít bez ní, jako například Praha a Brno, a čas nočního klidu neměnit vůbec.
Sankce za porušení nočního klidu ale můžou narůst všude. Lidem totiž za rušení nočního klidu nově hrozí vyšší pokuta, až deset tisíc korun. V krajním případě dokonce zákaz pobytu. Obce ale mohou zvolit i jiný postih jako pouhé napomenutí.