Za "tunel" a "kšeft" se má Babiš hejtmanovi omluvit. Odmítám, reagoval ministr

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit hejtmanovi Moravskoslezského kraje Miroslavu Novákovi (ČSSD) za televizní výrok, v němž označil přípravu průmyslové zóny v Karviné za Novákův „kšeft“ a „tunel“. Babišovi to uložil soud, podle něhož se zároveň ministr nemusí omlouvat za přirovnání Nováka k bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi. Babiš se ale omlouvat nehodlá, proti nepravomocnému rozsudku se odvolá.

Miroslav Novák
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Výrazy tunel a kšeft byly jednoznačně skutkovými tvrzeními. Šlo o dehonestující výroky,“ konstatovala soudkyně Okresního soudu Praha-západ Simona Kačerová ohledně slov, která Babiš pronesl loni v srpnu v České televizi.

Video Boj o průmyslovou zónu Nad Barborou
video

Babiš: Dává mi to indicie, že je to zase nějaký tunel

Zdroj: Studio ČT24

Vicepremiér má omluvu za své loňské vystoupení v České televizi zveřejnit v Mladé frontě Dnes, Právu a Deníku, a to do měsíce od chvíle, kdy rozsudek nabyde právní moci. Novákovi přiřknul soud odškodné 100 tisíc korun, které má od Babiše dostat, ačkoli požadoval krajský politik dvojnásobnou částku.

Za přirovnání k Rathovi souzenému za korupci, které Babiš pronesl o měsíc později v pořadu Partie televize Prima, se omlouvat nemusí. Podle soudkyně jím totiž vyjádřil svůj subjektivní, hodnotící názor. Konkrétně prohlásil, že „rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru“.

Rozhodnutí mě těší, řekl hejtman

„Jsem rád, že rozhodnutí soudu potvrdilo můj požadavek, že v rámci politického boje a politické kultury nesmějí ani vysocí ústavní činitelé používat výroky, které soupeře dehonestují a nezakládají se na pravdě. Takže rozhodnutí mě potěšilo,“ reagoval Novák. Připomněl, že rozsudek není pravomocný a očekává, že spor bude dále pokračovat. U soudu poukázal na to, že výroky dostaly pod velký tlak nejen jeho samého, ale i jeho rodinu včetně nezletilé dcery.

Podle Novákova stanoviska Babiš útočil v osobní rovině, která neměla nic společného s rovinou politickou a profesní. Vicepremiérovi prý ve skutečnosti vadí, že mu Novák odporoval na jednání vlády, které se týkalo odchodů horníků do důchodu.

Babiš se omlouvat nemíní

„Omlouvat se nebudu, odvolám se,“ uvedl Babiš v textové zprávě pro Českou tiskovou kancelář. Znovu zpochybnil nákup pozemků pro vybudování průmyslové zóny. „Koupil pro Moravskoslezský kraj pozemky od firmy tuneláře Bakaly, přitom se jedná o pochybnou průmyslovou zónu,“ napsal.

Babiš také Nováka opětovně přirovnal k bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi, který byl odsouzen za korupci. „Platí, co jsem řekl, že rozdíl mezi Rathem a Novákem je jedině v tom, že Nováka nechytili. Je to jeden ze symbolů korupce na krajích,“ napsal Babiš.

Nepřijatelná dehonestace versus osobní názor 

„Osoba tohoto postavení, vědomostí a autority ve státě by měla stokrát víc zvážit, co vysloví, než běžný občan,“ pronesla na Babišovu adresu Novákova právnička Jana Zwyrtek Hamplová. Podle ní nemůže být v zájmu žádné civilizované země, aby se vrcholný politik vyjadřoval o jiné veřejné osobě takto dehonestujícími tvrzeními.

Babiš k soudu nedorazil, jeho právní zástupce Jiří Urbánek argumentoval tím, že ministr pouze vyjádřil svůj názor. Vyjádřil tím jen přesvědčení, že pro něj Novák není důvěryhodnou osobou. Advokát poukázal na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, podle níž je svoboda projevu pro voleného zástupce lidu obzvlášť důležitá.