S víkendem přijde vydatný déšť, varují meteorologové

Silný déšť může od pátečního do sobotního večera na západě Čech rozvodnit některé toky. Povodňových stupňů ale hladiny dosáhnou jen ojediněle. 

Jižní Čechy po dešťové přeháňce
Zdroj: Facebook Počasí ČT / Aleš Morong

Za sobotu může podle předpovědi zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji napršet až 80 litrů vody na metr čtvereční, varoval Český hydrometeorologický ústav. „Nejprve se bude jednat o lokální srážky,“ upřesnil meteorolog ČT Pavel Borovička s tím, že nejvíce bude pršet v průběhu sobotního dne.

Výstraha meteorologů před velmi vydatným deštěm platí od pátečních 21 hodin do sobotních 23 hodin pro Karlovarský a Plzeňský kraj a také pro Prachaticko a Strakonicko. Na Chomutovsku a Lounsku platí pro stejnou dobu varování před vydatnými srážkami. „Se silným deštěm by měli počítat také řidiči,“ upozornil Borovička na hrozící aquaplaning.

Na vodních tocích v místech se silným deštěm lze podle meteorologů očekávat vzestupy hladin. „Pravděpodobnost dosažení stupňů povodňové aktivity na významných tocích je nízká. Na menších tocích nelze ojediněle vyloučit krátkodobé dosažení prvního stupně povodňové aktivity,“ uvedl ČHMÚ.

Video Studio ČT24
video

Borovička: Nejvíc bude pršet v průběhu sobotního dne

„Rozhodně by v neděli nemělo spadnout tolik srážek jako v sobotu,“ doplnil Borovička další výhled s tím, že první polovina příštího týdne by měla být spíše chladnější a deště bude ubývat jen posupně.

Varování před požáry stále platí

Pro pátek meteorologové vzhledem k teplému počasí bez srážek zachovali na většině území Česka výstrahu před nebezpečím požárů. V nižších polohách do 600 metrů nad mořem platí pro Prahu, Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Jihomoravský a Olomoucky kraj a také pro Vysočinu a Kroměřížsko, Uherskohradišťsko a Zlínsko.

Lidé by proto neměli rozdělávat oheň v přírodě, odhazovat cigaretové nedopalky na zem a vypalovat trávu. „Předpokládané srážky v pátek večer a v sobotu spolu s ochlazením sníží nebezpečí vzniku požárů,“ dodali meteorologové.

Rekordy padly na dvacítce stanic, teploty ale nepřesáhly třicítku

Páteční teploty nepřesáhly tropickou třicítku, přesto ale na dvacítce stanic s více než třicetiletou tradicí teplotní rekordy padly. Nejtepleji bylo v Neumětelech na Berounsku, 29,3 stupně Celsia. Přestože bylo dnes v Neumětelech nejtepleji, tamní rekord pro dnešní den pokořen nebyl, nadále tam platí maximum 33,2 stupně Celsia z roku 1947. Jen o desetinu stupně Celsia méně naměřili meteorologové v Doksanech na Litoměřicku, 29,2 stupně Celsia je novým rekordem. Doposud tam platil rekord z roku 1964, kdy teplota vystoupila na 28,4 stupně Celsia.