Za nezaplacenou pokutu mohou celníci zabavit i auto

Celníci mohou za neuhrazené dluhy zabavovat majetek. Přímo při silniční kontrole tak řidič může přijít třeba i o auto. Celní správa tak postupuje pouze proti těm, kteří se dlouhodobě vyhýbají placení svých dluhů. Nejčastěji jde o neuhrazené pokuty za dopravní přestupky.

Video Události
video

Události: Celníci v roli exekutorů

Přestupky jako například telefonování, překročení povolené rychlosti nebo jízda bez řidičského průkazu je možné vyřešit blokově přímo na místě s policistou. Řada řidičů si ale raději nechává vystavit složenku, kterou pak má povinnost do 15 dnů uhradit. Ve skutečnosti se tak často ale nestane a do hry musí vstoupit celníci.

„Pokutových bloků nezaplacených na místě je měsíčně zhruba tři tisíce. Kolegyně v našich registrech ověří veškeré údaje a následuje upomínka,“ potvrzuje každodenní praxi Radka Kvapilová, vedoucí IV. odboru správy příjmu a vymáhání Celního úřadu Středočeského kraje.

Pokud dlužník nereaguje a nezaplatí, úřednice začínají pátrat v dostupných registrech - oslovují banky, úřady práce a finanční instituce. Výsledkem je exekuční příkaz. „Stále je tam ještě možnost domluvit se, že by bylo hrazení, případně si můžete požádat o splátkový kalendář,“ upřesňuje Kvapilová.

Na dlužníky narážejí celníci i přímo na silnici. Kromě například kontroly platnosti dálniční známky tak řidiče lustrují i v registru dlužníků. V případě vydání exekučního příkazu mohou celníci při silniční kontrole i zabavit vůz.

Právě přestupky v dopravě tvoří až 90 procent případů, u nichž celníci vymáhají dlužné částky. „Šest let je promlčecí lhůta, pokud se dlužníka nepodaří ztotožnit, jinak vymáhací lhůta ja 20 let,“ říká mluvčí Celního úřadu Středočeského kraje Yvona Matějková.