Zatímco původně městský soud konstatoval, že pachatele není možné chránit více než oběti trestného činu, nyní došel k opačnému závěru. Podpořil tedy ÚOOÚ, podle něhož nelze zveřejnit výstupy z kamerových systémů, ale pouze je případně poskytnout dalším orgánům při vyšetřování trestné činnosti.
Spor ale ještě nemusí být u konce. Okradený majitel obchodu může podat kasační stížnost stejně, jako ji proti prvnímu verdiktu podal ÚOOÚ. Potom by spor znovu zamířil do Brna k Nejvyššímu správnímu soudu.
Zveřejnění snímku pomohlo k dopadení zloděje
Na počátku sporu byla krádež elektrokola zhruba za 30 tisíc korun v prodejně v pražských Holešovicích v listopadu 2011. Zloděje zachytila bezpečnostní kamera a majitel obchodu jeho fotku zveřejnil na Facebooku. Snímek sdílely stovky lidí, kolo se díky tomu brzy našlo a zloděje chytila policie.
Poté se do věci vložil ÚOOÚ, který obchodníkovi kvůli neoprávněnému zveřejnění snímku pachatele uložil pokutu pět tisíc korun a povinnost uhradit správní poplatek ve výši tisíc korun. Podle úřadu došlo k zásahu do soukromí konkrétní fyzické osoby. ÚOOÚ tvrdí, že na zveřejnění záznamu měla právo pouze policie.