Historik Imhof vrací medaili za zásluhy. Kvůli Zemanovi

Německý historik Werner Imhof vrací Českému svazu bojovníků za svobodu zpět medaili za zásluhy – vadí mu, že ji dostal také prezident Miloš Zeman. Hlavě státu vytýká, že sympatizuje s německým protiuprchlickým hnutím Pegida a toleruje pravicové extremisty. Nesouhlasí ani s tím, že má prezident blízký vztah s Čínou a Ruskem. Imhof, který organizoval a pedagogicky doprovázel několik stovek debat s českými pamětníky holokaustu, dostal medaili v roce 2011.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Vnímal jsem to jako velkou čest obdržet tuto medaili jako teprve druhý Němec, po vedoucím památníku Flossenbürg, Jörgu Skriebeleitovi,“ uvedl Imhof. Vedle pořádání besed se zabýval například překládáním autobiografií s tematikou holokaustu z češtiny do němčiny, působil rovněž jako průvodce v Terezíně.

Medaili ale nyní na protest vrací. „Když si tuto medaili zaslouží pan Miloš Zeman, tak já si ji nezasloužím,“ sdělil historik. Prezidentovi vytýká, že kromě jiného nabádá k nerespektování dohod EU o přijetí uprchlíků. „Jestli toto jsou zásluhy, tak já nemohu držet krok,“ podotkl Imhof. Zeman podle něj likviduje tradici a pověst České republiky. Své rozhodnutí Imhof svazu sdělil e-mailem, medaili pošle příští týden poštou.

Podle Ovčáčka se Imhof profiluje jako budovatel česko-německého mostu přátelství, ale tímto krokem se vědomě rozhodl tento most poškodit. „Jde v každém případě o čistě politické gesto, které ocení jen část médií, pražská kavárna a TOP 09,“ sdělil prezidentův mluvčí.

Zemana ocenil ČSBS za „dlouhodobou podporu svobody a demokracie“ letos v červnu, kdy prezident vystoupil na desátém sjezdu této organizace. Svaz si na sjezdu mimo jiné zvolil nové vedení. Zeman, který je členem svazu, už v minulosti dostal od organizace Kříž Českého svazu bojovníků za svobodu. Kříž ČSBS si v červnu odnesl třeba ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.