Dosavadní rekordy staré více než 50 let padly například v Chebu, Aši nebo Doksech. Ze stanic, které měří alespoň 30 let, pak mají nová maxima také třeba v Kopistech, Kralovicích, Konstantinových Lázních, Mariánských Lázních, Ústí nad Labem, Krásném Údolí nebo Hejnicích. Nový rekord má rovněž Labská bouda v Krkonoších.
Původně výstraha týkající se vysokých teplot platila pro celou republiku, na Moravě, ve Slezsku a na Českomoravské vrchovině ale nakonec budou teploty oproti původním předpokladům nepatrně nižší, a to většinou v rozmezí od 27 do 31 stupňů.
Nejvyšší denní maxima v Čechách budou stoupat nad 31 stupňů Celsia. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou v sobotu v severozápadní polovině Čech 29 až 33 stupňů, v neděli na většině území Čech 30 až 34 stupňů.
„Předpokládáme, že maximální teploty v rámci intervalů budou dosahovány v nížinách a pánvích. K ochlazení dojde za studenou frontou během pondělí,“ uvedli meteorologové.
Lidé by se měli snažit předejít přehřátí a dehydrataci organismu tím, že omezí fyzickou zátěž, nebudou pobývat na slunci zejména přes poledne a odpoledne a budou pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, nejlépe neperlivé.

Slunečný den u jezera Lhota u Brandýsa
Velmi nebezpečné je nechávat děti i zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech. Při pobytu na přímém slunci doporučují odborníci používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Horko může způsobit zdravotní potíže hlavně malým dětem, seniorům a nemocným lidem.
V dalších dnech se již teploty budou pohybovat pár stupňů pod tropickou třicítkou. Následující dva týdny ale budou stále teplotně nadprůměrné, až v týdnu od 12. září by se mělo ochladit. Pršet by podle meteorologů mělo spíše méně.
Příští týden by se průměr maximálních denních teplot měl pohybovat okolo 26 stupňů Celsia. O týden později bude zhruba o dva stupně méně. „V souvislosti s převážně slunečným a teplým počasím konce srpna a první dekády září lze očekávat narůstající deficit vláhy,“ uvedli meteorologové.