Senát chce zpřísnění zákona o prokazování původu majetku

Navrhovaný zákon o prokazování původu majetku opětovně projednají poslanci. Senát v něm chce na návrh koaliční ČSSD snížit rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy, při kterém by ho finanční správa mohla k prokázání původu majetku vyzvat a případně jej zdanit. Zatímco vláda navrhla hranici sedm milionů korun, horní komora požaduje dnešním verdiktem pětimilionovou mez.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s úpravou souhlasil. Sedmimilionová hranice by byla podle vyjádření senátorů ČSSD i například Jiřího Čunka z KDU-ČSL příliš vysoká. Sociální demokraty rozhořčilo i Babišovo vysvětlení, jak vznikla. Pro pozměňovací návrh sociálních demokratů zvedlo ruku 47 senátorů, nikdo nebyl proti a 13 členů horní komory se hlasování zdrželo.

Finanční správa by díky normě dostala pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění a vykázanými příjmy by byl vyšší než stanovená mez, by mohla vyzvat k prokázání původu majetku a případně ho zdanit. Předloha ale nezavádí plošná majetková přiznání.

V případě, že by poplatník nebyl schopen prokázat původ svých příjmů, byla by mu podle zákona daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude spolupracovat. Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku by hrozil podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Byl by možný i peněžitý trest.