2, 12, 24, 30, 32, 37. Strany obdržely čísla pro krajské volby

Státní volební komise pod dohledem médií vylosovala čísla, se kterými se politické strany postaví do říjnových krajských voleb. Sociální demokraté budou kandidovat s číslem 12, ANO s číslem 30, nejsilnější strana sněmovní opozice – KSČM – s dvoučíslím 37.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Nejmenšího partnera z vládní koalice, křesťanskou demokracii, najdou podzimní voliči na volebních lístcích pod číslem 24. Občanští demokraté se představí s dvojkou, TOP 09 kandiduje s 32 a Starostové a nezávislí s 34. Jedničku letos dostala strana Volte Pravý Blok bývalého disidenta Petra Cibulky. Startovní pořadí uzavírá Úsvit - Národní koalice.

Třináctku, která podle pověr nosí smůlu, obdržela koalice Pro jižní Čechy, kterou vytvořily STAN, hnutí Občané pro Budějovice a TOP 09. Sedmičku, jež je naopak považována za šťastné číslo, získala jedna z regionálních koalic hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury se Stranou práv občanů (SPO).

Video Události
video

Komise vylosovala čísla, kterými budou označené hlasovací lístky při říjnových volbách

Samotná SPD má číslo 48, SPO pak 71. Z nejmenších parlamentních stran dostaly Česká pirátská strana společně se Stranou zelených pro své dvoučlenné koalice čísla 21 a 77, Severočeši.cz mají číslo 18, koalice Strany soukromníků ČR a Strany svobodných občanů 52.

Krajské volby se letos uskuteční společně s prvním kolem voleb do třetiny Senátu v pátek 7. a v sobotu 8. října. Při rozhodování o složení krajských zastupitelstev budou voliči vybírat z devětaosmdesáti uskupení. Před čtyřmi lety jich bylo o čtyři více. Podle zástupce komise Václava Henycha ale voličům v žádném kraji nebude k dispozici kompletní soupis kandidátek, strany a hnutí totiž mnohdy sestavovaly koalice na míru regionu. 

Čísla pro senátní volby se losují ve volebních obvodech

Svá volební čísla budou mít po úterku také kandidáti na senátory, jichž je přes 230. Vylosují jim je ale v každém z 27 senátních obvodů na místně příslušných radnicích či magistrátech. V Praze 6 takto určili startovní pořadí kandidátů už v pondělí.