Křesťané s muslimy by se měli potkávat, fanatismus je nemoc náboženství, myslí si katolický kněz

Podle polského římskokatolického kněze Zbigniewa Czendlika je fanatismus náboženskou nemocí. Islám a islamismus jsou pro něj dvě odlišné věci a křesťané by se dle jeho názoru měli s muslimy potkávat.

Video Interview ČT24
video

Czendlik: S muslimy se potkávejme

S fanatickými projevy se podle Czendlika setkáváme i v křesťanských církvích. V křesťanské Evropě jsme však proti fundamentalistickým projevům lépe chráněni. „Máme demokracii a u nás je to spíše okrajová záležitost. V některých arabských zemích je to ale záležitost většinová,“ myslí si Czendlik.

Ačkoli jsou podle něj islám a křesťanství dvě úplně odlišná náboženství, tvrdí, že je důležité, aby se křesťané s muslimy potkávali. „Islám má jako symbol měsíc, křesťanství slunce a tyto dvě věci nelze úplně spojit. Na obloze je ale místo pro obě,“ řekl Czendlik.

Středeční muslimskou demonstraci v Praze proto přivítal. „Má to přínos, nemůžeme se vzájemně strašit. Byla to příležitost pro spoustu křesťanů a katolíků, aby se poprvé v životě setkali s muslimem,“ uvedl kněz.

Vymezil se také proti některým obhájcům křesťanských hodnot. „Někdo bojuje tak silně za toleranci, až je netolerantní. Někteří volají po křesťanských hodnotách, ale vůbec je neznají a svým chováním je často popírají,“ sdělil Czendlik. „Když je někdo v nouzi, tak mu jako křesťan musím pomoct,“ dodal.