Epidemie zatím vyhlášena nebyla. Experti o příčinách mimořádného výskytu viru diskutují. Pravděpodobné je, že se vir mění a vakcína na něj tolik neúčinkuje. Některé případy také vyvrací teorii, že prodělané příušnice vytvoří celoživotní imunitu.
Až v 80 % onemocněli lidé, kteří byli v dětství proti viru příušnic očkovaní, v pozdějším věku totiž ubývá protilátek. Mezi nakaženými tak přibývá dospělých. Víc než polovina nemocných jsou muži a nejpostiženější skupinou je mládež. Průběh choroby se zpravidla obešel bez komplikací, přesto lékaři zaznamenali poměrně dost onemocnění varlat, které v krajním případě může vést až k neplodnosti.
Proti příušnicím se v Česku očkují zhruba patnáctiměsíční děti a zhruba za půl roku se přeočkovávají znovu. Ministerstvo zdravotnictví nevylučuje změnu v očkovacím kalendáři. O dalším postupu momentálně diskutují s odborníky. Jasněji by mohlo být na konci roku.

Příušnice útočí na dospělé, očkované i ty, kteří je už prodělali
Aby protilátky déle vydržely, jednou z možných změn, o které se diskutuje, je posunout přeočkování na pozdější věk, například na sedmý rok věku dítěte. Proti příušnicím se nedá příliš bránit, přenášejí se velmi rychle kapénkovou infekcí. Lékaři proto doporučují nepít ze stejné sklenice nebo láhve. Pomáhá i dodržování přísnější hygieny.
Nejvíc je zasažen Jihočeský kraj
Letošní výskyt příušnic je největší od roku 2006. Tehdy onemocnělo přes pět tisíc lidí za celý rok. Letos je teprve půlroční bilance už na čísle vyšším než čtyři tisíce. V některých krajích jde dokonce o nejhorší stav od roku 1987, kdy se proti tomuto virovému onemocnění začalo povinně očkovat.
Nejvyšší počet pacientů doteď hlásí Jihočeský kraj - víc než sedmnáct set. Nemoc postupně ochromila tamní sportovní kluby, část škol a třeba i divadlo. Hygienici nařídili prostory škol i divadla, kde se nemocní pohybovali, dezinfikovat. Přes prázdniny se situace zklidňuje. Hygienici i lékaři ale čekají na to, zda další rozšíření příušnic nenastane se začátkem dalšího školního roku.