Generální ředitelství celní správy vyšetřuje své zaměstnance kvůli Viktoriagruppe

Generální ředitelství celní správy vyšetřuje celníky, kteří mu svým pochybením zkomplikovali vymáhání daňových nedoplatků po české pobočce německé firmy Viktoriagruppe. Ta je známá tím, že skladovala ve svém německém skladu strategické zásoby nafty českého státu. V Česku po ní celníci vymáhali asi sto milionů korun. Soud ale exekuční příkazy kvůli chybě zrušil. Celní správa následně neuspěla ani s kasační stížností, protože ji podala pozdě.

Video Události: Jak to vypadá s naftou a Viktoriagruppe?
video

Události: Jak to vypadá s naftou a Viktoriagruppe?

Celý případ se motá kolem krachu firmy Viktoria gruppe a ohrožené zásoby české nafty v Německu. A k tomu ještě navíc ohrožení vymáhání daňových nedoplatků. Podle mluvčí celní správy Martiny Kaňkové došlo k administrativnímu pochybení.

Krajský soud nejprve kvůli chybě v usnesení Královéhradecké celní správy zrušil exekuční rozhodnutí proti firmě Viktoriagruppe ve výši desítek milionů korun. Celnící následně počátkem letošního roku promeškali lhůtu pro podání kasační stížnosti.

Stěžovatel (Celní úřad) odeslal kasační stížnost jeden den po zákonem stanovené lhůtě. 

Usnesení Nejvyššího správního soudu

Podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové šlo o selhání jednotlivce. „O tom není pochyb. To znamená, že nebylo postupováno s řádnou péčí. Pochybení celního úřadu v Hradci Králové je nesporné,“ popsala situaci. 

Státu škoda nevznikla, celníci však budou potrestáni 

Vedení celní správy poslalo ke královéhradeckým celníkům kontrolu a navrhuje potrestání viníků, což potvrdila i Kaňková. „Proběhlo inspekční šetření, jehož výsledek byl předložen služebnímu funkcionáři celního úřadu pro Královéhradecký kraj,“ řekla. 

Přímá škoda zatím státu nevznikla. Vymáhání nedoplatků se ale zpomalilo a zkomplikovalo. Naopak úspěch zaznamenal stát v jednání o české naftě, která ještě stále zůstává v německých zásobnících firmy Viktoriagruppe. S novým majitelem areálu se správa hmotných rezerv tento týden dohodla, že palivo v hodnotě přes miliardu korun se vrátí zpět.

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr popsal kauzu jako poučení k tomu, aby v České republice nevznikaly myšlenky uskladnit nouzové zásoby v zahraničí. Podle státu by se měla nafta vrátit zpět do Česka nejpozději do března příštího roku. Nejprve je třeba opravit železniční vlečku.