Déšť zvedl hladiny řek, Liberecko hlásí třetí stupeň na Smědé

Kvůli vydatnému dešti stoupají hladiny některých řek. První stupně povodňové aktivity hlásí čtyři toky, na stupeň ohrožení se dostala Smědá v Předláncích na Liberecku a na krátko i Jizera v Jablonci. Na většině toků se má však situace zklidnit během pátku, uvedli meteorologové. Aktuální situaci na řekách v Česku je možné sledovat na webu ČHMÚ v záložce VODA.

Video Události
video

Reportáž: Déšť rozvodnil řeky, na Liberecku až na třetí stupeň

Průtok řeky Smědé u česko-polských hranic se během tří hodin zdvojnásobil (z necelých třiceti na šedesát kubíků za vteřinu), deště hladinu v osm hodin večer zvedly na víc než dva a půl metru – zatímco o půlnoci měla třináct centimetrů. 

Rodinné domy by ohrozit neměla, vylila se ale do polí a až do odvolání je kvůli Smědé uzavřena také silnice třetí třídy z Černous na Boleslav. Řeka by měla kulminovat v noci na pátek, hasiči mají preventivně připravené protipovodňové hráze.

Na třetí stupeň a hladinu vyšší než dva metry večer na krátko vystoupala i Jizera v Jablonci nad Jizerou; v horách na severu a severozápadě země totiž prší nejsilněji, za 12 hodin může spadnout 35 milimetrů srážek.

„Na návětří Krušných, Jizerských hor a Krkonoš mohou ojediněle dosahovat úhrny i přes 50 milimetrů za 12 hodin,“ sdělili meteorologové. U Raspenavy na Liberecku tak museli hasiči evakuovat třicet dětí ze stanového tábora, kterým kvůli silnému dešti promoklo veškeré vybavení.

Video Rozbouřená Smědá
video

iReportér: Rozbouřená Smědá

 

Voda vzrostla i na jihu

Výstrahu na velmi vydatný déšť a povodňovou pohotovost vydali meteorologové pro Liberecký kraj a Ústecký kraj, povodňová bdělost spojená se silnými srážkami ale platí pro Jihočeský, Plzeňský a Královéhradecký kraj. Hodně pršet má také na Vysočině, v Pardubickém, Středočeském a Karlovarském kraji.

Déšť ostatně zdvihal toky řek i jinde než v Jizerských horách, byť se kolem prvního povodňového stupně střídavě pohybuje i Lužická Nisa v Liberci. Jihočeská Blanice ale dosáhla v Blanickém mlýně stavu bdělosti už v noci na čtvrtek. V devět hodin ráno se řeka vrátila do normálu, na první stupeň znovu vystoupala odpoledne. Na první stupeň vystoupala i Malše a říčka Černá v Novohradských horách. Bdělost odpoledne krátce hlásil i horní tok Vsetínské Bečvy ve Velkých Karlovicích.

Video iReportér: Rozvodněná řeka Olše
video

iReportér: Rozvodněná řeka Olše

iReportér: Rozvodněná řeka Olše

iReportér: Rozvodněný potok v Jizerských horách

iReportér: Rozvodněná řeka Bečva

Meteoroložka ČT: Řeky na severu mohou stoupat na druhý až třetí stupeň

Ve čtvrtek se budou teploty pohybovat jen kolem 16 stupňů, víkend by ale mohl být vydařený. „Očekáváme jasno nebo polojasno a teploty až k pětadvaceti stupňům,“ tvrdí meteorolog ČT Vladimír Pískala.