Pacientů s potřebou bioléčby může být víc

Od začátku července dosahuje na biologickou léčbu autoimunitních onemocnění víc pacientů. Všechny zaměstnanecké pojišťovny totiž zařadily biologický přípravek na léčbu lupénky nebo Bechtěrevovy nemoci na takzvaný pozitivní list. Díky tomu bude levnější, ze začátku o pět procent.

Video Pacientů, kteří potřebují bioléčbu, může být více
video

Pacientů, kteří potřebují bioléčbu, může být více

Nevýhodou bioléčby je její cena. Léčba jednoho pacienta stojí až čtvrt milionu korun ročně. Z toho důvodu ji lékaři předepisují jen ve vážných případech. Aktuálně se bioléčbou léčí 1300 pacientů s lupénkou a čtyři tisíce s revmatologickým onemocněním.

Nyní může přibýt pět procent pacientů, právě o tolik se totiž zlevňuje jedna léčebná dávka. „Je to začátek, chtěli bychom se dostat zhruba tam, kde jsme u klasických léčivých přípravků, kde ty dojednané slevy jsou často i v desítkách procent,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich.

„Dokázal bych si představit, že by to mohlo být podstatně levnější. Jsou státy v Evropě, které mají třeba poloviční ceny,“ dodal předseda České revmatologické společnosti Jiří Vencovský.

Větší slevu čekali lékaři také proto, že jde o takzvaný biosimilární lék, tedy o kopii léku původního. Stále však doufají, že cena půjde ještě níž.