Pečinka: Myslím, že Babiš volby některých svých ministrů lituje

Spor kolem výběru mýta opět rozvířil neshody mezi koaličními stranami. Ministr dopravy Dan Ťok navrhuje o tři roky prodloužit kontrakt se stávající společností Kapsch, proti jsou ale jak sociální demokraté, tak lidovci. Napětí ve vládní koalici je podle komentátora týdeníku Reflex Bohumila Pečinky obrovské, přesto ale tvrdí, že v podobném složení bude nejspíš koalice vládnout i po příštích volbách. Bohumil Pečinka byl hostem Zuzany Tvarůžkové v Interview ČT24.

Video Pečinka: Myslím, že Babiš volby některých svých ministrů lituje
video

Pečinka: Myslím, že Babiš volby některých svých ministrů lituje

Situace kolem mýta znovu rozehrála roztržku mezi hnutím ANO a ČSSD. Andrej Babiš (ANO) znovu hovořil o ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) jako o podrazákovi. Chovanec naopak označoval Babiše za někoho, kdo chtěl vytvořit z policie divizi Agrofertu. Jak moc je ta nesnášenlivost silná?

Za posledních pětadvacet let jsem se ještě nesetkal s takovým rozporem. Tato vláda má mimořádně vhodné ekonomické prostředí, nemá problémy, nemusí škrtat, z vnějšku všechno vypadá idylicky, ale uvnitř panuje obrovské napětí, především mezi ANO na jedné straně a ČSSD a KDU-ČSL na druhé. Nicméně si myslím, že vláda je odsouzena k tomu dovládnout do konce a bude k tomu nejspíš odsouzena i po příštích volbách, jelikož opozice má méně než před třemi lety a není zde žádná jiná protestní síla.

Může nevraživost mezi Andrejem Babišem a Milanem Chovancem nebo obecně mezi hnutím ANO a ČSSD pramenit z toho, že ministerstvo vnitra nespadá pod Babišovo hnutí?

Dle mého názoru chtěl Babiš především ministerstvo zdravotnictví, ale teď už těžko říct. Do těch povolebních vyjednávání šel před třemi lety velice nepřipraven a intuitivně si vybíral jednotlivá ministerstva, kam intuitivně dosazoval jednotlivé ministry. Myslím, že některých svých tehdejších rozhodnutí velmi lituje.

Jakou pozici má ministr dopravy Dan Ťok u Andreje Babiše?

Ťok patří mezi politiky, kterým se říká parašutisté, to jsou ti, kteří byli do politiky shozeni, byli odněkud vytaženi jako králíci z klobouku. Jeho politická váha je nulová a je pouze na autoritě Andreje Babiše, že ho na ministerstvu drží. Podle mě Babiš dopravu trochu vypustil a nemá kontrolu nad věcmi, které se tam dějí. Odehrává se tam obrovský diletantismus.