Kde mají v rodině dvě a více dětí, tam si na daních znovu polepší

Rodiny se dvěma a více dětmi si od příštího roku znovu daňově polepší. Daňové zvýhodnění na druhé dítě se zvýší od příštího roku o 2400 korun ročně, na třetí a každé další dítě pak o 3600 korun ročně ve srovnání s letošním rokem. Zvýšení schválila vláda. Pro rodiny s jedním dítětem se nic nemění.

Roční daňové zvýhodnění činí v současnosti u jednoho dítěte 13 404 korun, u druhého 17 004 korun a u třetího a každého dalšího 20 604 korun.

„Vláda plní svůj program a snižuje daňové zatížení pracujících rodin s dětmi. Příští rok by tak ve srovnání s letošním rokem měla sleva na dani na druhé dítě stoupnout o 200 korun měsíčně na celkových 19 404 korun ročně a na třetí a každé další dítě o 300 korun měsíčně na celkových 24 204 korun ročně,“ uvedl Sobotka.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference po jednání vlády

 

Nyní může daňový bonus na vyživované dítě uplatnit poplatník, pokud jeho roční příjmy dosáhly alespoň šestinásobku minimální mzdy. Do limitu se započítají příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z nájmu i kapitálového majetku.

Záporná daň až šedesát tisíc ročně

Daňový bonus vzniká tak, že po uplatnění slevy na dítě se daň kvůli nízkým příjmům dostane do záporné hodnoty. Stát pak tuto „zápornou daň“ vyplatí. Ročně to může být až šedesát tisíc korun.

 

Úprava je součástí balíku daňových zákonů, které řeší rovněž odejmutí daňové podpory doplňkového penzijního spoření v případě výplaty částečného odbytného nebo rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty.

Balík zákonů také dále mění například místní poplatky. Obce by tak měly mít možnost obecně závaznou vyhláškou stanovit sazbu poplatku za vjezd do vybraných částí měst vyšší než dosud. Ministerstvo financí navrhuje růst z maximálních dvaceti na dvě stě korun.