V tábořišti spadl strom na stany, jeden člověk je zraněný

Při noční bouřce spadl v tábořišti v Nových Mlýnech na Olomoucku strom na dva stany. V jednom z nich utrpěl zranění třiačtyřicetiletý muž. Špatné počasí se v sobotu a v noci na neděli kromě Olomouckého kraje výrazně projevilo na Karvinsku a předtím i v severních Čechách. Tam popadaly větve na elektrické vedení, některá místa zůstala bez proudu až do nedělního odpoledne.

Video Události
video

Na Liberecku zůstaly kvůli bouřkám bez proudu stovky domácností

O pádu stromu na stan se záchranáři a hasiči dozvěděli kolem druhé hodiny v noci. „Strom či větší větev měla spadnout na dva stany, oznamovatelé nedokázali přesněji určit počet zraněných či to, zda nezůstal někdo po pádu zavalený uvnitř stanu,“ uvedl mluvčí záchranné služby Zdeněk Hošák.

Nakonec zdravotníci a hasiči nalezli třiačtyřicetiletého muže, kterému strom poranil nohu. Po ošetření ho převezli na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Olomouci.

Kromě zásahu v tábořišti poblíž Litovle museli krajští hasiči zasahovat ještě u jednoho spadlého stromu v Mohelnici, který spadl na chatu. „Hasiči zde odstranili dalších zhruba pět stromů s nebezpečím možného pádu,“ dodal mluvčí.

Počasí však nebylo v Olomouckém kraji nejdivočejší. Po sobotním odpoledni, kdy bouřky postihly především sever Čech, měly v noci největší následky na Karvinsku. Od 20 do 3 hodin zaznamenali krajští hasiči asi dvacet mimořádných událostí.

„Nejčastěji zasahující jednotky odstraňovaly stromy spadané přes silnice, ve dvou případech vítr poškodil plechové střechy,“ uvedl Jakub Kozák z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Dodal, že popadané větve také místy poškodily či strhly elektrické vedení.

Po prudké bouřce zůstaly v Karviné zaplavené sklepy, podejzdy i některé ulice

Zdroj: Facebook Počasí ČT/Danka Gerbocová

Následky sobotní bouře a především silného větru stále pociťují lidé v Libereckém kraji. Na několika místech dosud nejde elektřina, výpadek postihl stovky domácností. Ještě v neděli před polednem opravovali energetici podle mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové deset poruch na vysokém napětí a řadu dalších na nízkém. Během odpoledne se ale situace zlepšila. Podle mluvčí by měly být všechny opravy na vedení vysokého napětí hotové do 20:00. „S opravami na nízkém napětí budeme pokračovat v pondělí,“ dodala.

V neděli přes den by mělo být počasí již klidnější, meteorologové očekávají jen občasné přeháňky. Poté, co v sobotu na Moravě padaly teplotní rekordy, přinesly bouřky také ochlazení. V neděli by ani na jižní Moravě nemělo být více než 24 stupňů Celsia, na většině území pouze 18 až 22 stupňů. Podobné teploty budou panovat po celý týden. O svátcích v jeho polovině by navíc mohlo pršet.