Obce řeší s občany problémy i netradičně. U kávy či v parku

Obce a města napříč Českem letos poprvé soutěžily o titul nejpřívětivější radnice. Vítězem se stal Liberec, který například nabízí úřední hodiny i o sobotách. Starostové jiných měst a obcí se zase pokouší o alternativní způsoby kontaktu s občany. Problémy se tak neřeší jenom v kancelářích, ale i u kávy nebo v parku. 

Video Události
video

Události ČT: Stížnost nejen na radnici. Obce řeší problémy s občany i u kávy nebo v parku

Radnic, které vsadily na osobní kontakt, v Česku přibývá. Zkouší zároveň různé způsob, jak lépe komunikovat s občany a zjistit jejich názory na stovky obvyklých témat – chodníky, parkování i sousedské spory.

V brněnských Židenicích například řešili přímo na místě kritizovaný podchod. Místní žáci ho totiž vyhodnotili jako špinavé a tmavé místo, kde se bojí. Z radniční kanceláře přitom mohou takové detaily vedení města unikat. „Já sám jsem třeba problém bezpečnosti v tom podchodu tak necítil, jako dospělý muž,“ přiznává místostarosta této městské části Petr Kunc (TOP 09).

V brněnských Tuřanech se zase vedení městské části sešlo s občany v parku, ve Velkém Meziříčí nad horkým nápojem v kavárně a v Kyjově pozvali občany do prostor kina.

Starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid (ODS) se rozhodl udělat z kavárny místo setkání s občany i proto, že se někteří bojí na radnici chodit. „Je to pro ně příliš oficiální,“ vysvětluje. Názory lidí jsou pro vedení měst a obcí inspirací a zároveň nejrychlejší zpětnou vazbou.

V přívětivosti si Liberec s nikým nezadá

Díky lepšímu kontaktu také měli šanci získat titul nejpřívětivější radnice, který udělovalo ministerstvo vnitra. Získat ho mohla některá ze 190 radnic. Z krajských vítězů nakonec slavil absolutní triumf Liberec. Magistrát tu má pro lidi otevřeno od pondělí až do soboty. Možnost bez problémů vyřídit si třeba občanský průkaz mají místní i po práci.

Kritéria, podle kterých lidé hodnotí, jestli je radnice vstřícná, jsou různá. Mezi klíčové patří chování úředníků, možnost vyřízení žádostí přes internet nebo transparentní zacházení s penězi.