TOP 09 došla s ministry trpělivost. Na interpelacích chce povinnou účast

TOP 09 chce do jednacího řádu sněmovny prosadit povinnou účast ministrů na interpelacích. Poslanci Věra Kovářová a Martin Plíšek představili návrh, podle kterého by v případě, že členové vlády nepřijdou odpovídat na dotazy poslanců, byly na program jednání zařazeny návrhy opozice. Podle TOP 09 to bude ministry motivovat k tomu, aby se interpelacím přestali vyhýbat.

Video Studio ČT24
video

TOP 09 chce povinnou účast ministrů na interpelacích

„Ministři se dlouhodobě neúčastní interpelací, účasti se vyhýbají a neplní tak své povinnosti,“ prohlásila Kovářová. Poslanci tak podle ní nemají šanci vyjádřit nespokojenost s prací vlády a dostat odpovědi na své stížnosti. Sněmovně je tím upřeno, aby plnila jednu ze svých funkcí – kontrolu vlády. 

Ministři jsou odpovědni poslanecké sněmovně. My máme právo podat interpelaci a poslanci by na ni měli odpovědět.

Věra Kovářová

poslankyně TOP 09

TOP 09 proto navrhuje několik změn jednacího řádu. Ministry by z interpelací omluvily pouze závažné důvody jako například účast na jednání, kde člena vlády není možné zastoupit, nebo nemoc.

Pro interpelace je pevně stanovená doba. Pokud ministři v této době nejsou přítomni, vyměřený čas není možné využít na projednání jiné agendy.

Podle návrhu TOP 09 by místo toho, aby se schůze přerušovala, byly na program zařazeny návrhy opozičních poslanců. Opoziční strany si totiž opakovaně stěžují, že na předlohy, které nejdou z vlády, není ve sněmovně prostor.

 

Podporu pro navržené změny TOP 09 zatím nemá, chce o nich jednat se všemi politickými stranami. Při současném rozložení sil ve sněmovně nemusí vládní strany s novým systémem souhlasit, v budoucnu by to ale mohlo být jinak. „Není to změna pro jedno volební období,“ podotkla Kovářová.

Video Události, komentáře
video

Kovářová: Poslanci mají právo podat interpelaci

Změny v jednacím řádu sněmovny už několikrát avizovalo hnutí ANO. Jejich cílem mělo být omezení debat na plénu. Jednotlivé poslanecké kluby by dostávaly vymezený čas na vystoupení svých poslanců podle toho, jak velkou podporu získaly jejich strany ve volbách. Koalice se ale zatím na konkrétním návrhu neshodla.