Počet dražeb se zvyšuje, největší zájem je o automobily

Za pár minut se při nich může cena auta vyšplhat až o půl milionu korun. Řeč je o dražbách. Jejich počet se  v posledních letech zvyšuje. Za minulý rok se na nich vybralo přes sto osmdesát milionů korun.

„Dražba je jednou z forem vymáhání daňových nedoplatků od dlužníků. Výnos z dražeb je následně použit na úhradu jejich dluhu,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Palachová. 

„Největší zájem je standardně o automobily a motocykly, ty tvoří zhruba třetinu všech dražeb za rok. Dražit se ale dá úplně cokoliv,“ doplnil zástupce ředitele finančního úřadu Jihomoravského kraje David Stančík. Oblíbené mezi dražiteli jsou i nemovitosti. V minulosti ale například našly pomocí dražeb nového majitele i zásoby toaletního papíru za bezmála půl milionu korun.

Čím dál častěji se také aukce přesouvají z dražebních místností na internet. Je to levnější, rychlejší a pohodlnější. „Kromě cenných papírů, což nám zákon o dražbách nedovoluje, tak všechno se dá dražit i elektronicky,“ sdělil dražebník ze společnosti Prokonzulta Josef Machů.

Zájemcům stačí předem vyplnit registraci, nechat si úředně ověřit podpis na prohlášení a složit dražební jistinu. Zhruba za půl roku by si pomocí několika kliků mohli lidé vydražit online i věci zabavené finančními úřady. Úředníci zatím nový systém zkoušejí.

Video Události
video

Počet dražeb se zvyšuje