Sobotka: Přemýšlím, jestli za slib Davida Camerona nezaplatí Evropa příliš velkou cenu

Cesta k odchodu Velké Británie z Evropské unie je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky dlouhá, nelze ji ale prodlužovat donekonečna. Zásadní je nyní podle premiéra vyjednat pro budoucí soužití s Británií takové podmínky, které budou výhodné pro Českou republiku. Priority přitom vidí jak v zachování možnosti bezproblémových vývozů, tak i v dobrých podmínkách pro Čechy, kteří ve Spojeném království pracují. Navíc má premiér České republiky i strach z toho, že Evropa i celá Velká Británie zaplatí za brexit až příliš velkou cenu. 

 „Nečekám, že Velká Británie během příštího týdne oficiálně oznámí odchod z Evropské unie,“ poukázal Sobotka na to, že Unie má na jednání dva roky. „Bude to poprvé, co budeme o něčem takového jednat,“ dodal, že jednání bude velice složité a nakonec se může klidně stát, že bude trvat ještě déle.

Britský premiér David Cameron po vyhlášení výsledků referenda řekl, že v říjnu z funkce odejde a že rozhovory o vystoupení by měl formálně spustit až jeho nástupce na podzim. „Chápu, že David Cameron nechce být tím, kdo bude vyjednávat o odchodu Británie,“ komentoval Sobotka, podle něhož by odchod z Unie měl vyjednávat zástupce té části britské společnosti, která chtěla Unii opustit. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker Cameronův plán odmítl. „Okamžik, kdy Británie oficiálně oznámí vystoupení, nelze odkládat donekonečna,“ připustil Sobotka.

Video Události, komentáře
video

Sobotka: Cesta Britů z Unie je dlouhá

Podmínky nového soužití Evropské unie s Británií by měla vláda podle premiéra konzultovat napříč parlamentem. „Všechny strany by měly najít shodu,“ řekl Sobotka s tím, že podmínky by rád koordinoval také v rámci V4.

Například volný přístup Velké Británie na evropský trh sice Sobotka zcela nevylučuje, jistě ale bude podmíněn požadavky ze strany zemí Unie. „Když někdo vystoupí z EU, nemůže očekávat stejné podmínky, jako má nyní,“ uvedl Sobotka. Mezi zásadní české zájmy přitom patří požadavek, aby Češi žijící a pracující v Británii měli příznivé podmínky, stejně tak jako aby se příliš nezkomplikoval život exportérům.

Evropská unie se musí rychle změnit, myslí si Sobotka. „Důvod není v tom, že odchází Velká Británie, problém je v tom, že projekt Evropské unie potřebuje větší podporu mezi lidmi,“ řekl premiér s tím, že jinak budou protievropské nálady vítězit v dalších zemích, nejen formou referend, ale třeba i hlasování v běžných volbách. Správný směr změny přitom premiér vidí v tom, aby Evropa byla pružnější a akceschopnější a zároveň brala víc ohled na rozmanitost zemí sedmadvacítky.

Brexit je signálem toho, co se děje v Evropě, řekl Sobotka

Bohuslav Sobotka se k problému brexitu vrátil i na víkendovém jednání širšího vedení
strany v Olomouci. „Když chtěl David Cameron vyhrát volby ve Velké Británii a udržet své konzervativce pohromadě, slíbil, že uspořádá referendum. Přemýšlím, jestli za tento slib a za kariéru Davida Camerona nezaplatí nakonec příliš velkou cenu a celá Evropa s ní. To, co se stalo, není konec evropské integrace, je to pouze konec Velké Británie v Evropské unii,“ řekl v sobotu ve svém projevu.

Video Sobotka: Přemýšlím, jestli za slib Davida Camerona nezaplatí Evropa příliš velkou cenu
video

Sobotka: Přemýšlím, jestli za slib Davida Camerona nezaplatí Evropa příliš velkou cenu

Podle něj je brexit signálem něčeho, co se v Evropě děje, a hrozí dvě věci. „První z nich je pocit, že to je výraz britské individuality, která tu byla od počátku věků. Druhý je to, že evropské instituce budou mít pocit, že se nic nestalo. Nemyslím si, že by to byla dobrá reakce. To hlasování ve Velké Británii nebylo jediné za poslední roky v celé Evropě,“ popsal a vzpomenul na referendum v Holandsku nebo těsné prezidentské volby v Rakousku.

„Evropa je pro nás ta nejlepší cesta k budoucnosti, pokud jde o pracovní místa i další věci. Ale jsou o tom přesvědčeni i ti kolem nás? Lidé z České republiky? Máme jejich dostatečnou podporu? Tato debata je před námi,“ dodal premiér.

Británie se ve čtvrtečním referendu rozhodla opustit Evropskou unii, poslala do výslužby premiéra a zasadila tvrdou ránu evropským integračním procesům. Skotové volají po novém referendu o nezávislosti, labouristé žádají hlavu svého šéfa. Evropa v šoku hledá cestu, jak se vyrovnat s nečekanou krizí, finanční trhy se po prvotním propadu začaly stabilizovat, stejně jako libra.

Premiér David Cameron, který se v kampani před hlasováním angažoval ve prospěch zachování britského členství v evropském bloku, ráno reagoval oznámením, že bude rezignovat.

Podle šéfa Evropské rady Donalda Tuska jsou unijní lídři odhodláni udržet jednotu ostatních 27 států. Ministři zahraničí EU se v Lucemburku shodli na tom, že britská vláda by měla co nejdříve zahájit rozhovory o vystoupení své země z EU podle příslušného článku unijní smlouvy.

Libra v reakci na brexit klesla na nejnižší úroveň od roku 1985, později se ale stabilizovala. Euro k dolaru kleslo o čtyři procenta. Devizové trhy ale fungují přes počáteční šok vcelku dobře. Centrální banky skupiny největších světových ekonomik G7 zajišťují dostatečné množství peněz ke správnému fungování finančních trhů. Padaly i akcie na evropských burzách, které zaznamenaly pokles až o deset procent.