Zeman proti brexitu: Británii hrozí, že už nebude Velká

Prezident Miloš Zeman i předseda vlády Bohuslav Sobotka se vyslovili pro setrvání Velké Británie v Evropské unii. Hlava státu se obává, že by v případě britského odchodu vyvolali Skotové nové referendum o setrvání ve Spojeném království, a tentokrát by skončilo odchodem. Premiér varuje před štěpením Unie v čase hrozeb.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Velmi bych uvítal, kdyby k brexitu nedošlo, a to z hlediska zájmu samých Britů,“ uvedl prezident Miloš Zeman. Pokud se Britové vysloví v hlasování pro opuštění Unie, bude se podle něj velmi pravděpodobně opakovat nedávné referendum o odtržení Skotska.

„Toto referendum tentokrát Skoti vyhrají a další krok, který udělají, je, že podají přihlášku do EU. Jinými slovy: Velká Británie bez Skotska by už nebyla velká,“ dodal prezident.

Podle Bohuslava Sobotky by byl návrat k nacionalismu namísto dosavadní spolupráce chybou, a to zejména v době, kdy demokratický Západ čelí hrozbě terorismu, bezpečnostní nestability, nekontrolované migrace či klimatických změn.

„Právě rozsáhlá integrace, zahrnující dnes většinu Evropy, je tou nejlepší pojistkou dlouhodobého mírového soužití mezi národy na našem kontinentě,“ dodal.

Europoslanci napříč Evropou vyjadřovali naději, že Evropa přečkala různé krize, a tak i tuto krizi by mohla přestát.

Stanislav Polčák

europoslanec

Rozhodnutí Britů setrvat v EU by měla podpořit dohoda o reformě EU z února, pro kterou ČR i další členské státy učinily řadu „často bolestivých“ ústupků, míní Sobotka. Unijní země tím podle něj daly najevo, že problémy jednoho členského státu neberou na lehkou váhu a snaží se je v rámci evropského společenství řešit.

„Věřím, že tento přístup a jeho výsledek v podobě únorové dohody pomůže přesvědčit občany Velké Británie o tom, že členství v EU pro ně není rizikem, ale tou lepší a bezpečnější variantou budoucnosti,“ uvedl premiér.

Ať bude výsledek jakýkoli, musí být pro Evropskou unii posledním varováním. Je to budíček pro evropské elity, aby se probraly a začaly věci dělat jinak.

Jan Zahradil

europoslanec

Žantovský: Pro Brity je sklon k dobrodružství i snášení nejistoty o něco snazší

Podle bývalého velvyslance a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského je problém s referendy ten, že poskytují jenom možnost dvou odpovědí. „V normálním životě se člověk často rozhoduje mezi celou řadou možností a jejich nuancemi a odstíny. V referendu se všechno zredukuje na ano, nebo ne. Tím pádem se názorové skupiny shlukují do jediných možných alternativ a všimněme si, že skoro neexistuje referendum v poslední době, které by dopadlo drtivě na jednu nebo druhou stranu,“ zmínil Žantovský v Interview ČT24.

Myslí si, že když britský premiér David Cameron sliboval referendum, považoval to za takzvané kalkulované riziko. „Jeho analýza mu zřejmě dávala důvody se domnívat, že to je riziko, které se může vyplatit. Ostatně už jednou riziko podstoupil před dvěma roky při referendu o setrvání Skotska ve Velké Británii a tehdy mu daly události za pravdu. Jestli mu dají za pravdu tentokrát, si nejsem tak jist,“ řekl Žantovský s tím, že nejde ani tolik o výsledek referenda, ale že pravděpodobně těsný výsledek bude mít dlouhodobé dopady.

Video Interview ČT24
video

Žantovský: Cameron už jednou riziko podstoupil, před dvěma roky při referendu o setrvání Skotska

Kdyby se podobné hlasování mělo uspořádat i v Česku, zvítězila by podle něj povaha hrát na jistotu. „Domnívám se, že jsme poměrně konzervativní národ, který se nerad pouští do dobrodružství, neprobádané budoucnosti, do nejistoty,“ uvedl. Britové jsou v tomto porovnání samostatnější národ, který má historii britského impéria, mořeplavectví a objevitelství.

Britské referendum je prvním hlasováním, v němž obyvatelé členské země hlasují o tom, zda zůstat v EU, nebo odejít. Stoupenci takzvaného brexitu, tedy odchodu země z EU, odmítají varování řady ekonomů a obchodníků, že takový krok poškodí hospodářství země, včetně finančního střediska City. Zastánci členství prohlašují, že přes veškeré nedostatky je EU nejlepším prostředkem, jak hájit britské zájmy.

Vývoj veřejného mínění o vystoupení Velké Británie z EU
Zdroj: Bloomberg.com