Češi si užijí tropický týden, o červencových svátcích bude chladněji

Příští týden bude v Česku velmi teplo. Meteorologové očekávají, že po odpoledních vystoupají teploty nad tropickou třicítku. Na přelomu měsíce se lehce ochladí. Srážek bude příští měsíc více, než je v tomto období obvyklé, což se týká i červencových svátků. V měsíčním výhledu počasí to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Česko v poslední týdnech zažívalo nezvyklé množství bouřek a teploty kolísaly kolem dvaceti stupňů, nyní se výrazně oteplí.

„Odpolední teploty budou postupně většinou vystupovat nad tropickou třicítku,“ uvedli meteorologové k příštímu týdnu.

Na přelomu června a července se teploty vrátí k normálu a o něco chladnější počasí se očekává v týdnu od 4. července. „Z hlediska teplot bude období od 20. června do 17. července jako celek teplotně průměrné nebo slabě nadprůměrné,“ shrnul ČHMÚ.

Dlouhodobá průměrná teplota pro poslední dekádu června a první polovinu července je 17,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1980, kdy průměr činil 13,9 stupně Celsia. Před deseti lety meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 20,9 stupně nad nulou.

Pršet bude nadprůměrně

Pršet by mělo v příštích čtyřech týdnech o něco více, než je pro tuto roční dobu obvyklé, uvedl ČHMÚ. „Srážkově nadnormální by měl být první a třetí předpovědní týden,“ upřesnil. Průměrný úhrn srážek v Česku pro toto období je 76 milimetrů.

 

Zdroj: Facebook Počasí ČT
Autor: Tomáš Novosad

Podle záznamů vedených od roku 1951 napršelo zatím nejméně v roce 1976, kdy meteorologové naměřili jen 15 milimetrů. Nejdeštivěji naopak bylo v roce 1954 s úhrnem téměř 170 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.