Žalobce poslal k soudu Babišův Agrotec. Figuruje v kauze zakázek České pošty

Žalobce poslal v úterý k soudu případ deseti lidí a tří firem, kterých se týká kauza manipulace se zakázkami České pošty. Oznámil to žalobce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. Mezi firmami figuruje také Agrotec z Hustopečí, který patří do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše z ANO.

Vozy České pošty
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce. Matula uvedl, že v této souvislosti před soud posílá čtyři zástupce zadavatele, čtyři zástupce dodavatele a dvě dodavatelské firmy.

Další část případu se týká zakázky na nákup pneumatik a náhradních dílů, kvůli které by měl před soudem stanout jeden zástupce zadavatele, jeden zástupce dodavatele a dodavatelská firma.

Žalobce je viní ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. Obvinění se podle obžaloby dopustili také podplácení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je přesvědčený, že firma Agrotec je nevinná. Vítá, že se kauza dostala až před soud. „Jsem rád, protože jsem přesvědčen, že se u soudu ukáže, že to obvinění je neodůvodněné, že nemá žádný reálný základ,“ řekl Babiš. „Agrotec je vymyšlená kauza. Ještě v neděli ministr Chovanec v Otázkách Václava Moravce křičel, proč to ještě není před soudem, a dnes (v úterý, pozn.red.) to oznámili. To je náhodička.“  Podle Babiše je účelem překrýt skandál se změnami u policie. 

Policisté navrhli obžalobu už loni v srpnu

Policie kvůli kauze v dubnu 2014 zasahovala v centrále České pošty v ulici Politických vězňů v centru Prahy a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila.

Kauzu rozkrýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který navrhl obžalobu loni v srpnu. Žalobci tedy poslali k soudu případ po deseti měsících. Matula sdělil, že rozhodl po delší době, jelikož má kauza rozsáhlý spisový materiál. Zároveň musí u soudu zastupovat jiné rozsáhlé kauzy. Státní zástupce například dozoruje kauzu manipulace se zakázkami Nemocnice Na Homolce.