Česká televize odsunula vypnutí satelitního vysílání v SD rozlišení na listopad

Česká televize se rozhodla posunout původní termín definitivního přechodu na vysoké rozlišení HD u satelitního vysílání o další čtyři měsíce, tedy do listopadu. Původní termín vypnutí vysílání v SD rozlišení byl 1. července. Televize tak chce divákům poskytnout dostatek času se na změnu přichystat.

Přechod satelitního vysílání na HD je podle generálního ředitele České televize Petra Dvořáka nevyhnutelný pro celý televizní trh. Česká televize je na něj připravena, ale není to změna, na kterou by měla jakkoli spěchat.

„Ne všichni diváci jsou ale v tuto chvíli pro definitivní přechod na satelitní vysílání ve vysokém rozlišení vybaveni, navíc nás čekají velké sportovní události, jako je olympiáda nebo fotbalové Euro. Hledáme proto cesty, jak původní termín prodloužit.“

Petr Dvořák

generální ředitel České televize

Dvořák zdůraznil, že je důležité, aby domácnosti měly dostatek času se na změnu připravit. Česká televize tak bude do listopadu schopna SD v satelitu garantovat. „Operátorům budeme posléze naše vysílání v SD kvalitě bezúplatně nabízet i nadále, bude ale na nich, zda jej divákům ve své nabídce poskytnou,“ dodal Dvořák.

Zkušenosti s přechodem na HD diváci již mají. Vzhledem k tomu, že náklady na satelitní distribuci v SD rozlišení jsou se změnou standardu nyní už vyšší než v případě kvality HD, nabízejí některé subjekty na televizním trhu od března tohoto roku vybrané kanály pouze ve vysokém rozlišení.