Dienstbier se nevzdává. Na volebních kandidátkách chce 40 procent žen

Vláda by měla do konce roku znovu dostat návrh zákonných pravidel, která by ženám zajistila na kandidátních listinách do voleb dvě pětiny míst. Loni kabinet volební novelu s kvótami odmítl. Nyní by se opatření z dílny ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) mělo týkat parlamentních, krajských i evropských voleb.

Jiří Dienstbier
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Ženy v současnosti tvoří 44 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva ČR. Zároveň tvoří 56 procent studujících všech vysokých škol a 61 procent jejich absolventů a absolventek. Přes výše uvedené skutečnosti zůstávají nadále výrazně podreprezentovány v rozhodovacích pozicích,“ uvedli autoři akčního plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů na roky 2016 až 2018.

V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. V Parlamentu připadá ženám necelá pětina křesel, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. V představenstvech firem mají 12 procent míst, ve firmách obchodovaných na burze devět procent řídicích pozic. Podle autorů tak Česko patří v EU k zemím s nejnižším podílem žen na rozhodování.

Proti plánu se postavili lidovci i ANO

Návrh akčního plánu opatření do roku 2018 podle autorů vychází z vládního programového prohlášení i schválené strategie rovnosti. Kabinet se v programu zavázal, že bude „důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů“. Zmínil mimo jiné právě podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Strategie pak už obsahovala čtyřicetiprocentní kvótu. Následnou volební novelu, která dvě pětiny míst na kandidátních listinách měla „podprezentovanému pohlaví“ zaručit, ale loni začátkem července vláda odmítla. Proti byli lidovci a ANO.

Nyní chce plán čtyřicet procent míst na kandidátkách pro ženy nebo muže znovu vrátit do hry. Opatření podle autorů nemá jednu skupinu zvýhodnit, ale má zajistit rovný přístup. „Ženy a muži nemají v politice stejnou startovací čáru. Vyššímu zapojení žen do politiky brání řada viditelných i neviditelných bariér,“ uvádí plán. Poukazuje na netransparentní sestavování kandidátních listin, předsudky i rozdílné hodnocení žen a mužů či „patriarchální model rodiny“.

Plán obsahuje také opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. Počítá se i s kampaněmi, které by měly „zviditelnit ženské osobnosti“ z kultury a sportu. Uskutečnit by se měly do konce příštího roku.