Chomutov má za Kamencové jezero doplácet 41 milionů

Kamencové jezero v Chomutově začíná s opravami. Město převzalo areál poté, co vypovědělo nevýhodnou smlouvu s nájemcem. Ten však chce, aby mu radnice proplatila víc než 41 milionů, které prý investoval do nemovitých věcí.

Video Události
video

Události ČT: Za Kamencové jezero doplatek 41 milionů?

Areál ročně navštíví víc než 100 tisíc lidí. První návštěvníci přijedou k jezeru až v červenci. Sezona obvykle startuje v květnu, ale kvůli opravám město posunulo její začátek o dva měsíce.  

Extrémně nevýhodný pronájem

Případu nevýhodného pronájmu kamencového jezera v Chomutově včetně role jednoho z kmotrů ODS, bývalého starosty a senátora Alexandra Nováka, se v únoru podrobně věnovali Reportéři ČT. V roce 2008 město pozemky o rozloze třiceti fotbalových hřišť pronajalo za 250 tisíc korun ročně na padesát let firmě CV Relax. Radní tehdy svůj krok zdůvodnili tím, že město zbaví ekonomické zátěže.

Stal se pravý opak. Chomutovu totiž zůstala povinnost o jezero pečovat, vedle údržby město platilo i investice do oprav mol, restaurací či převlékacích kabinek. Veškeré výnosy ze vstupu, chatek a stánků naopak směřovaly k CV Relax. Každý rok tak chomutovskou radnici populární přírodní koupaliště vyšlo na bezmála tři miliony korun.

Společnost CV Relax teď po městu požaduje 41 milionů korun za vybudování nemovitých věcí, jako je přírodní podium, optická síť nebo nové turnikety. Odhady Chomutova ohledně vyčíslení nemovitého majetku jsou ale o polovinu nižší. Kolik nabídne společnosti za její investice, bude jasné do konce roku.

Anonymní Novák

Firma CV Relax měla anonymní akcie na majitele, navenek ji od počátku zastupoval bývalý chomutovský zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík. Ostatně nevýhodný pronájem vyjednala jeho partajní kolegyně Ivana Řápková, bývalá starostka Chomutova.

Poté, co se anonymní akcie v roce 2014 zrušily, byl v obchodním rejstříku jako jediný akcionář CV Relax uveden Fojtík. Podle analytiků z Centra nezávislé investigace, kteří se kauzou zabývali, měl ale ve skutečnosti vliv na firmu někdo jiný.

„Za celou dobu nájmu Kamencového jezera nevystupuje Fojtík jako skutečná aktivní osoba. Jeho role je spíše pasivní. Aktivní osobou je ve všech fázích vztahu Alexandr Novák,“ tvrdí analytik Michal Voda. Novák svou účast na projektu v roce 2008, když se smlouva podepisovala, označil za absolutní nesmysl.

Novák do jezera investoval, řekl Fojtík

Mnohé však svědčí o opaku. Město se rozhodlo nevýhodný pronájem ukončit, mimo jiné proto, že areál dlouhodobě chátral. Jednatelka městské organizace, která má jezero na starosti, kvůli tomu svolala na loňský prosinec schůzku, kam pozvala primátora Daniela Černého (PRO Chomutov) a Fojtíka.

Namísto něj ale na jednání přišel právě Alexandr Novák. Fojtík jeho přítomnost vysvětlil tím, že měl ve stejnou dobu jednání, ze kterého nemohl odejít: „Poprosil jsem Nováka, aby tam šel za mě. Dal jsem mu plnou moc… Jsem s ním spojen, to ví všichni. Spolupracujeme spolu, jsme kamarádi, tak jsem poprosil jeho.“

Jak vyplynulo z rozhovoru s Fojtíkem, Novák do jezera investoval a na výstavbu půjčil peníze i Fojtíkovi: „Mám tam svoje vlastní peníze a pan Novák tam má také peníze. Mám od něj i půjčeno. To není nic tajného.“ Fojtík uvedl, že má od Nováka půjčeno na směnku 15 milionů korun. Zčásti už prý sumu splatil.

Skutečnost, že Novák půjčil Fojtíkovi peníze, podle Vody vyjasňuje vztahy, které kolem jezera panovali: „Fojtík už není pouze osobou, která stojí blízko Novákovi. Je to osoba, která je na Novákovi finančně závislá.“ Půjčka je podle něj asi nejsilnějším instrumentem, jakým někoho ovládat. „V tomto případě bych se ji nebál označit za určitou skrytou formu majetkového podílu v podnikání,“ dodal.