V čele nového akreditačního úřadu vysokých škol by mohl stát Zlatuška

Vysokoškolská novela přinesla změnu ve způsobu akreditací vyučovaných oborů. Současnou akreditační komisi nahradí Národní akreditační úřad. Jeho šéfem by se mohl stát Jiří Zlatuška (ANO). Informovaly o tom Lidové noviny. Pokud by funkci v novém úřadě získal, vzdal by se poslaneckého mandátu i pozice děkana na Masarykově univerzitě.

Jiří Zlatuška (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Martin Bouda

Poslanec Jiří Zlatuška, který ve sněmovně předsedá výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, by se podle Lidových novin mohl stát hlavou nového akreditačního úřadu. Zlatuška je ještě emeritním rektorem brněnské Masarykovy univerzity a děkanem její fakulty informatiky. Uvedl, že v případě získání postu by opustil jak poslaneckou funkci, tak i pozici děkana, jak ukládá nový vysokoškolský zákon.

Lidové noviny uvedly, že byli osloveni i další bývalí rektoři jako Richard Hindls z Vysoké školy ekonomické, Ivo Mathé z Akademie múzických umění a Vladimír Večerek z Veterinární a farmaceutické univerzity. Všichni tři však nabídku údajně odmítli.

Obory si budou školy vypisovat samy, povolení získají pro oblast

Novelu školského zákona v březnu podepsal prezident Miloš Zeman. Vysoké školy by měly být podle této legislativy i díky změně akreditací samostatnější. Akreditační komisi totiž nahrazuje Národní akreditační úřad, který už nemá vydávat doporučení ministerstvu školství, ale rovnou povolení.

Úřad má pak možnost vedle akreditace studijního programu udělit i institucionální akreditaci, která vysoké škole umožní samostatně vytvářet a uskutečňovat studijní programy. Pozměnila se také úprava rady pro vnitřní hodnocení vysoké školy.

Novela pak upravuje i odebírání neoprávněně získaných titulů a poplatky za uznávání vzdělání. Sociální stipendium, které mělo vládním návrhem vzrůst z 1620 na 2100 korun, má podle sněmovních úprav novely nově představovat čtvrtinu minimální mzdy.

Novela rovněž umožňuje, aby se mimořádným profesorem stal odborník ze zahraničí, jenž by mohl působit i jako garant studijního programu, nebo významný odborník s dvacetiletou praxí.