Od nehody ujede každý pátý řidič, úřady chystají přísnější postihy

Každý pátý řidič v Česku ujede od dopravní nehody, kterou sám způsobil. Jedná se o nejvyšší číslo za posledních sedm let. I proto připravuje ministerstvo dopravy novelu bodového systému, podle níž bude těmto řidičům hrozit, že přijdou o oprávnění až na rok a půl.

Video Události
video

Události: Ujíždění od dopravních nehod

Případů, kdy řidič způsobil zranění nebo smrt a ujel, bylo letos už bezmála 130. V drtivé většině případů, kdy viník z místa ujede, se však jedná o nehody s hmotnou škodou - drobné bouračky například na parkovištích. Majitelé automobilů u toho většinou ani nejsou a zanechání kontaktu za oknem často nestačí.

„Problematické mohou být právě ty papírky s kontaktem za stěračem, protože tím on nesplnil ty svoje povinnosti, nepřivolal policii a v podstatě ten poškozený může mít velký problém dokazovat, kdo mu tu škodu způsobil,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven Aleš Povr.

Řidiči, který ujede od dopravní nehody, hrozí nyní pokuta do pěti tisíc korun a až sedm trestných bodů. V závažných případech i pět let vězení. „Ministerstvo dopravy uvažuje o zpřísnění sankce právě při újezdech z dopravních nehod,“ varuje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch s tím, že by v takových případech byl ukládán i zákaz řízení až na rok a půl.