Za riskantní honičku z Prahy do Plzně uložil soud 8,5 roku vězení

Za automobilovou honičku s policií z Prahy do Plzně soud uložil Pavlu Hambergerovi souhrnný trest 8,5 roku vězení a pětiletý zákaz řízení. Mladík má navíc zaplatit pojišťovnám náhradu škody ve výši 130 000 korun. Verdikt není pravomocný. Hamberger měl v době trestného činu soudně uložený zákaz řízení, byl pod vlivem pervitinu a v autě vezl léky určené k výrobě drog.

Pražský městský soud uznal devětadvacetiletého Hambergera vinným hned z pěti trestných činů. Vedle obecného ohrožení je to násilí proti úřední osobě, maření výkonu úředního rozhodnutí, přechovávání drog a držení předmětu k nedovolené výrobě drog. Na základě přísnější právní kvalifikace u obecného ohrožení, kterou použila obžaloba, mladíkovi původně hrozilo 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Hamberger upoutal pozornost pražských strážníků 11. ledna 2014, když v Holešovicích, údajně omylem, projel zákaz vjezdu. Řídil mazdu, ke které neměl doklady a kterou opatřil falešnou lucemburskou poznávací značkou. Na policejní výzvu nezastavil. Následovala riskantní padesátiminutová jízda nejprve ulicemi hlavního města, poté po dálnici D5. Honička skončila až v areálu plzeňské nemocnice, kde řidič zastavil.

Podle obžaloby Hamberger při své bezohledné a agresivní jízdě projížděl za plného provozu křižovatky na červenou, vjížděl do protisměru a kličkoval mezi ostatními auty, která musela prudce brzdit. Opakovaně prý najel do policistů a na dálnici způsobil srážku policejních aut. Ujížděl rychlostí až 200 kilometrů za hodinu.

Hamberger odmítl tvrzení, že ohrožoval policisty. Ujet se rozhodl proto, že se chtěl vyhnout trestnímu stíhání. Bál se také policejního násilí při zatýkání, řekl. Vyučený kuchař má aktuálně 11 záznamů v českém rejstříku trestů, naposledy ho loni za drogový delikt potrestal soud v italském Udine. Nyní si ve vězení odpykává trest za maření výkonu úředního rozhodnutí.