Veteránovi z Afghánistánu hrozila amputace, nakonec zvedá činky

Kvůli válečnému zranění v Afghánistánu absolvoval výsadkář Josef Brychta patnáct operací a někteří lékaři i nadále hovořili o amputaci nohy. Nyní však již nepotřebuje ani berle, zraněná holenní kost se zacelila, bývalý voják rehabilituje a věří, že se brzy vrátí do běžného života a najde novou práci. Jeho léčbě pomohl speciální magnetický přístroj české výroby.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Po magnetické léčbě není třeba amputace ani berle

Před dvěma lety poranila Josefu Brychtovi střela v Afghánistánu holenní kost. Nyní dokáže převrátit pneumatiku od traktoru a zvedá těžkou činku. Před několika měsíci ale nemohl udělat ani krok bez berlí a neměl růžové vyhlídky.

Nadační fond Regi Base, který se stará o zraněné válečné veterány, mu přitom zařídil i vyšetření ve speciální klinice ve Spojených státech. „Měl mít amputovanou nohu, měl být znovu operován, v Americe doporučili další operaci,“ shrnul Hynek Čech z Regi Base.

Zlom přinesla léčba rezonančními magnety v Kladrubech, která začala v listopadu. Následky zranění veterán stále pociťuje, berle však již nepotřebuje. „Nevydržím osm hodin stát, částečně mě omezuje noha, ale není to tak markantní,“ podotkl. Magnety fungují na jednoduchém principu – do poraněné nohy pouští vířivé pulzy. „Do exponované části teče více krve a více krve znamená více živin a kyslíku,“ shrnul generální ředitel výrobce magnetoterapeutických přístrojů 2EL Antonín Lauterbach.

S tím, jak se ke konci blíží léčba, zabývá  se Josef Brychta i dalšími problémy, které před sebou má. „Momentálně sháním práci. Není jednoduché sehnat práci po tom, co jsem byl takovou dobu v armádě,“ uzavřel.